Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

W uroczystym otwarciu wystawy wzięła udział Ambasador Republiki Bułgarskiej Margarita Geneva
Jednym z elementów tegorocznych Dni Miasta było otwarcie wystawy pt. "Bułgaria oczami Polaków". Można ją podziwiać do końca czerwca w Domku Pastora przy ulicy Krzywe Koło 1. W oficjalnym otwarciu, które odbyło się 14 czerwca 2021 roku uczestniczył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Ambasador Republiki Bułgarskiej Margarita Geneva, Konsula Honorowego Republiki Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewskiego oraz delegacje zagraniczne z miast partnerskich. Uroczystość poprzedziło spotkanie z branżą turystyczną z naszego miasta.

Ekspozycja pt. "Bułgaria oczami Polaków" powstała w ramach 5. edycji konkursu "Moja Bułgarska podróż", zorganizowanego przez Bułgarski Ośrodek Kultury w Warszawie. Zdjęcia zostały wykonane przez polskich autorów. - Mimo pandemii otrzymaliśmy rekordową ilość fotografii. Z kilku tysięcy wybraliśmy 50 najlepszych prac – mówi Kalina Stancheva, dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury.

Wystawa jest prezentem z okazji obchodów Dni Łomży, mówiła Margarita Geneva, Ambasador Republiki Bułgarskiej w Polsce. - Mając na uwadze ciężki okres związany z pandemią uważam, że nadszedł czas rozwoju, otwarcia i podróży – zaznaczyła Jej Ekscelencja. - Nasz kraj jest otwarty na oferowanie rozległych możliwości turystycznych dla Polaków. Jako ambasador Republiki Bułgarii w Polsce chcę zachęcić do odwiedzenia naszego kraju, ale także mam nadzieję, że wielu Bułgarów odwiedzi Polskę, gdyż posiada ona ogromny potencjał turystyczny – dodała.

Jak podkreślił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, akcentów związanych z krajem położonym nad Morzem Czarnym w naszym mieście nie brakuje. - W przeszłości organizowaliśmy Dni Kultury Bułgarskiej, a od kilku lat współpracujemy z dwoma bułgarskimi miastami Kazanłykiem i Pavlikeni. Jestem pewny, że dzięki takim spotkaniom nasze relacje wciąż będą się rozwijały – powiedział włodarz Łomży.

- Myślę że, fajnie ktoś pomyślał pokazać "Bułgarię oczami Polaków", ten Polak tam był, zrobił zdjęcie i nam te zdjęcie przekazał. Może potem zrobimy "Polska oczami Bułgarów". Może kiedyś wydamy książkę o tych tytułach. To będzie relacja polsko-bułgarska – dodawał Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Polsce Witold Karczewski.

Warto podkreślić, że, ambasador Margarita Geneva, która tę funkcję sprawuje od niedawna, wybrała Łomżę na pierwszy wyjazd poza Warszawę. Jej zdaniem dużym polem do współpracy oprócz turystyki i kultury, jest gospodarka. - Miasto Łomża ma wielki potencjał w tym zakresie – podsumowała.

tekst: Klaudia Piaścik, GD

fot. Kamil Brzostowski