Spotkanie z Martą Strzelecką w Hali Kultury - zaproszenie dla miłośników historii
Zaproszenie na wyjątkowe spotkanie literackie: "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami" autorstwa Marty Strzeleckiej. Zanurzmy się w historię relacji międzyklasowych.
  1. Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18.00 w Hali Kultury na Starym Rynku.
  2. Marta Strzelecka, autorka książki, to znana dziennikarka i redaktorka.
  3. Dzieło bada relacje między ziemiankami a chłopkami w kontekście edukacji i emancypacji.
  4. Organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział.

W nadchodzący piątek, biblioteka miejska wraz z lokalnymi stowarzyszeniami naukowymi i historycznymi zapraszają na spotkanie, które przeniesie nas w czasie do pierwszej połowy XX wieku, ukazując niezwykłe relacje między damami z dworów a chłopkami. "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami" to książka, która rzuca światło na mniej znane aspekty historii polskiego ziemiaństwa oraz roli kobiet w społeczeństwie tamtych czasów.

Marta Strzelecka, autorka książki, to osoba o bogatym doświadczeniu dziennikarskim. Jej kariera obejmuje współpracę z czołowymi polskimi redakcjami oraz prowadzenie audycji w Polskim Radiu. Przywiązanie do kultury i historii, a także do życia wśród zieleni, odzwierciedla się w jej pierwszej książce, do której inspirację czerpała z długich spacerów i pieszych wycieczek.

"Ziemianki" to nie tylko opowieść o edukacji i emancypacji, ale również o solidarności między kobietami w ówczesnej Polsce. Strzelecka dokładnie bada, jak ziemianki starały się wykształcić chłopki, nie tylko przekazując im wiedzę o prowadzeniu gospodarstwa, ale również inspirując do poszukiwania własnej drogi w życiu. Książka stawia pytania o postępowość i tradycyjne role kobiet, prowokując do refleksji nad współczesnymi relacjami międzyklasowymi.

Spotkanie z Martą Strzelecką to nie tylko okazja do zgłębienia historii, ale również do dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, zarówno w przeszłości, jak i dziś. To wydarzenie, które łączy miłośników historii, kultury i literatury, a także wszystkich, którzy cenią sobie życie pełne refleksji nad przeszłością i jej wpływem na teraźniejszość.


Źródło: Urząd Miejski w Łomży