Dzień Święta Wojska Polskiego i jednocześnie 99. rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej przebiegał pod znakiem uroczystości upamiętniających to niezwykłe wydarzenie z sierpnia 1920 roku. Wieczorem na Starym Rynku odbył się koncert, gdzie zabrzmiały pieśni patriotyczne, a na scenie łomżyńskiej Starówki wystąpił m.in. Maciej “Dziemian” Dziemiańczuk. Organizację koncertów patriotycznych w Łomży z okazji Święta Wojska Polskiego zapoczątkował 5 lat temu prezydent Mariusz Chrzanowski.

Koncert rozpoczął się od występu łomżyńskiego zespołu „Tabor”, a po nim na scenie pojawili się kolejno młodzi artyści ze studia wokalnego eMDeK oraz zespół Brzuch Brothers. Następnie mieszkańcy Łomży i wszyscy zgromadzeni na Starym Rynku wspólnie odśpiewali takie pieśni patriotyczne jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko, „Pierwsza kadrowa” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”.

Gwiazdą wieczoru łomżyńskiego koncertu patriotycznego był Maciej Dziemiańczuk. „Dziemian” to młody i kreatywny człowiek o nieszablonowej wyobraźni i głowie pełnej nieskończonej ilości pomysłów. Z wykształcenia wokalista i informatyk, jednakże gra też na perkusji, gitarze elektrycznej, basowej i fortepianie. W latach 2014 - 2016, wraz z niemiecką grupą „The 12 Tenors” zaśpiewał ponad 200 koncertów w Niemczech, Belgii, Luxemburgu i we Włoszech. Jako youtuber stworzył wiele niezapomnianych coverów i autorskich kompozycji, które cieszą się popularnością w całym kraju. Obecnie pracuje nad nagraniem drugiej płyty i aktywnie koncertuje.

Koncert patriotyczny, oprócz zwieńczenia obchodów Święta Wojska Polskiego, był także elementem „Łomżyńskich wakacji”, czyli wydarzeń kulturalno – rozrywkowych organizowanych w lipcu i sierpniu przez Miasto Łomża we współpracy z miejskimi instytucjami.


tekst: Łukasz Chełchowski
foto: Kamil Brzostowski i Magdalena Kraszewska