Prelekcja Jerzego Jastrzębskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim w piątek

Miłośnicy lokalnej historii będą mieli wyjątkową okazję poznać bogatą przeszłość jednego z ważniejszych budynków naszego miasta. W piątek 14 czerwca, w Muzeum Północno-Mazowieckim, dr Jerzy Jastrzębski poprowadzi prelekcję na temat historii Domu Ludowego, który przez wiele lat pełnił różne funkcje edukacyjne i kulturalne.

  1. Prelekcja dr Jerzego Jastrzębskiego.
  2. Historia Domu Ludowego od 1900 roku.
  3. Pokaż zdjęć i tableau z lat 20. i 30.
  4. Wstęp wolny, start o godzinie 18:00.

Dr Jerzy Jastrzębski, historyk i pasjonat lokalnej historii, przygotował na piątkowe spotkanie prelekcję, która skupi się na budynku przy al. Legionów 9. Dom Ludowy, powstały w latach 1900-1904, miał być przestrzenią wszechstronnej działalności kulturalnej. Niestety, jego działalność została przerwana przez wybuch I wojny światowej, podczas której został częściowo zniszczony. Odbudowany i rozbudowany w latach 20., zaczął pełnić funkcje edukacyjne.

W okresie międzywojennym budynek gościł różne instytucje o charakterze edukacyjnym, począwszy od Państwowej Szkoły Mierniczej, przez Szkołę Drzewną, aż do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W 1938 roku przekształcono go w Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która funkcjonowała tam do 2008 roku. Po przeniesieniu szkoły, budynek stał się siedzibą Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Prelekcja, która zakończy się na latach 50. XX wieku, będzie wzbogacona o pokaz zdjęć, w tym prezentację fotograficznych tableau z lat 20. i 30., pochodzących ze zbiorów muzeum. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, jak zmieniała się przestrzeń edukacyjna i kulturalna naszego miasta na przestrzeni lat.

Wydarzenie odbędzie się w sali edukacyjnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, początek o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny. To doskonała okazja, aby pogłębić swoją wiedzę o lokalnej historii i spędzić piątkowy wieczór w towarzystwie innych pasjonatów przeszłości naszego miasta.


Źródło: UM w Łomży