Kolejne cmentarne zabytki odzyskają dawny blask
Przejdź do fotogalerii
Rekordową kwotę – ponad 60- ciu tysięcy złotych zebrano podczas tegorocznej cmentarnej kwesty. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków na nekropoli przy ul. Kopernika.

W akcję „Ratujemy Łomżyńskie zabytki cmentarne” organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej od blisko 40-tu lat włączyło się około stu wolontariuszy. Byli wśród nich naukowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele województwa, łomżyńskich instytucji, organizacji oraz dziennikarze. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Łomży datki do puszek zbierali prezydent Mariusz Chrzanowski wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Garlickim.

- To niezwykle cenna inicjatywa, dzięki której zabytkowe nagrobki odzyskują dawny blask. Włączając się w nią wyrażamy również naszą pamięć o mieszkańcach, którzy kiedyś tworzyli to miasto – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Jak co roku w zbiórce udział wzięły całe rzesze odwiedzających groby bliskich mieszkańców Łomży jak również przyjezdnych m.in. z Krakowa, Bytomia, Wrocławia, Białegostoku, Warszawy, Olsztyna, Gdańska i Sopotu.

Pierwszego dnia kwesty do skarbon trafiło 54 tys. 161 zł i 74 grosze. Jest to suma tylko o ok. 700 zł niższa od całkowitej dwudniowej zbiórki ubiegłorocznej. 2 listopada zebrano 6 tys. 756 zł i 41 groszy, co w połączeniu dało znakomity wynik - 60 tys. 918 zł i 16 groszy.

- Do tego dodane zostaną środki uzyskane ze sprzedaży waluty obcej, głównie euro. Tak więc z pewnością całkowity wynik tegorocznej kwesty przekroczy sumę 61 tysięcy złotych. Poinformujemy o niej jak tylko z naszą zbiórką uporają się bankowi rachmistrze – mówi wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Wawrzyniec Kłosiński dziękując wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom za ich piękny gest.

Kwesta „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne odbyła się już po raz 39-ty. Przez ten czas, dzięki zebranym środkom, udało się odrestaurować około 300 nagrobków.

foto Łukasz Czech, Wawrzyniec Kłosiński