Wędrówki naczyń sprzed 3 tys. lat - prelekcja o znaleziskach ze Śląska

W sali muzealnej zrobi się jak na archeologicznym skrzyżowaniu dróg – przedmioty odkryte na Śląsku opowiedzą o swoich dalekich przemieszczeniach do zbiorów Mazowsza. W Łomży Muzeum Północno- -Mazowieckie zaprasza na wieczór pełen opowieści o życiu codziennym sprzed tysięcy lat i o ludzkich losach, które towarzyszyły tym znaleziskom. Wystąpienie ma przybliżyć nie tylko technikę wykonania naczyń, ale też ich historie po odkryciu.
- Prelekcja Od gliny do gabloty pokaże jak naczynia zmieniały miejsca i znaczenia
- Co to znaczy dla Łomży - spotkanie z historią i praktyczne korzyści
Prelekcja Od gliny do gabloty pokaże jak naczynia zmieniały miejsca i znaczenia
Jak informuje Muzeum Północno- Mazowieckie, wykład zatytułowany Od gliny do gabloty przedstawi historię odkryć naczyń glinianych z wczesnej epoki żelaza pochodzących ze Śląska. Prowadzącym jest Łukasz Karczmarek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – badacz zajmujący się epoką brązu i wczesną epoką żelaza w strefie środkowej Wisły, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia osadnicze i gospodarcze. W prelekcji przewidziano opowieść o tym, w jaki sposób artefakty odkryte głównie w pierwszej połowie XX wieku trafiały do zbiorów muzeów mazowieckich.
Przy okazji wykładu uczestnicy przejdą śladem przedmiotów, których „wędrówki” prowadzą przez miasta takie jak Mława, Warszawa, Płock i inne ośrodki zachodnich ziem Polski. Wśród wątków pojawią się zarówno przypadki zwykłego przenoszenia zbiorów, jak i historie związane z burzliwymi wydarzeniami dziejowymi, które decydowały o tym, że przedmioty znalazły się setki kilometrów od miejsca odkrycia.
- Data: 27 lutego
- Godzina: 18:00
- Miejsce: sala edukacyjna Muzeum Północno- Mazowieckiego
- Wstęp: wolny
Co to znaczy dla Łomży - spotkanie z historią i praktyczne korzyści
Dla mieszkańców Łomży to okazja, by zobaczyć jak regionalne muzea wpisują się w ogólnopolską sieć zabytków i jak wiele historii może kryć się w jednym naczyniu. Wykład ma walor popularyzatorski – tłumaczy metody badań i kontekst archeologiczny, ale też pokazuje ludzkie losy stojące za muzealnymi gablotami. To propozycja dla nauczycieli, uczniów zainteresowanych historią, rodzin szukających kulturalnego wieczoru oraz wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak przedmioty z daleka znalazły swoje miejsce w lokalnych zbiorach.
Jak podkreśla muzeum, prelekcja ma charakter otwarty dla publiczności – warto przyjść wcześniej, by znaleźć miejsce i skorzystać z bezpłatnego wstępu.
na podstawie: UM Łomża.
![]()
Ostatnie Artykuły

Święto łomżyńskiego pułku. Za defiladą stoi praca, której nie widać

Przy jednym stole w Łomży. Rozmowy o służbie i wojskowej przyszłości

Biały proszek na stole w mieszkaniu w Łomży. Dwoje zatrzymanych

Wojskowy sprzęt, łuki i grochówka. Piknik militarny w Łomży

Zmieniły się godziny dyżurów pomocy prawnej w Łomży

Hiszpańskie rytmy zabrzmią w Drozdowie. Flamenco u Lutosławskich

Nowa hala dla autobusów MPK w Łomży. Budowa już ruszyła

Siedział między regałami i machał rękami. Policja odkryła 9 zarzutów

Upadł motocyklem na Alei Legionów. Miał blisko 1,2 promila

Pożar był tylko scenariuszem. Strażacy ćwiczyli w Starym Bożejewie

Święto Wojska Polskiego w Łomży z apelem, mszą i piknikiem

Droga w Młyniku zmieni się nie do poznania. Umowa już podpisana

Koc pod balkonem i sekundy na wagę życia. Łomżyńska czwórka uratowała dziecko

Na najstarszym cmentarzu w Łomży zapłonęły światła pamięci
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Apteki Nowogród, powiat łomżyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Nadleśnictwo Łomża - kontakt, godziny, drewno, leśnictwa i edukacja
- Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży - kontakt, oddziały, rejestracja
- Komenda Miejska Policji w Łomży - kontakt, wydziały, posterunki i dzielnicowi
- Zarząd Dróg Powiatowych w Łomży - kontakt, zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, zjazdy
