Linia nr 18 MPK od kwietnia z nowym przebiegiem
Przejdź do fotogalerii
Decyzją prezydenta Łomży, podjętą w oparciu o przeprowadzoną analizę przewozów, a także uwzględniającą wnioski mieszkańców, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży sp. z o.o. wprowadza od 1 kwietnia 2023 r. zmiany w rozkładach jazdy. Na tych zmianach najbardziej skorzystają działkowcy i studenci.

Podstawowym elementem wprowadzanego rozwiązania jest uruchomienie nowego przebiegu trasy linii 18 ze zmianą przystanku początkowego i końcowego oraz zwiększenie częstotliwości jej kursowania w rozkładzie obowiązującym w dni nauki szkolnej, czyli w okresie charakteryzującym się największym zapotrzebowaniem na usługę przewozową.

Zmiana przebiegu trasy linii 18 pozwoli na zwiększenie dostępności do transportu zbiorowego poprzez podłączenie nowych obszarów miasta do sieci komunikacji miejskiej. Połączenie skomunikuje jako dwa krańcowe punkty trasy dwie łomżyńskie uczelnie: Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych (d. WSA) przy ul. Studenckiej oraz Akademię Nauk Stosowanych (d. PWSIiP) przy ul. Akademickiej. W tej drugiej uczelni mieści się też Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) mająca na celu upowszechnianie nauki, popularyzację badań naukowych oraz rozbudzanie ciekawości i kreatywność wśród dzieci i młodzieży.

Nowy przebieg linii 18 pozwoli także skomunikować ul. Szosa do Mężenina oraz wpłynie na zwiększenie częstotliwości kursowania w rejonie nowopowstających osiedli mieszkaniowych przy ulicach Szmaragdowej i Bursztynowej. Zapewni także dojazd do ogródków działkowych im. Jakuba Wagi, a wprowadzenie zmian od 1 kwietnia skorelowane jest z rozpoczynaniem prac wiosennych na działkach.

Wprowadzane przez MPK zmiany stanowią część koncepcji rozwoju komunikacji miejskiej w Łomży, która pozwoli na optymalne dostosowanie wykorzystywanego taboru i ilości połączeń na danych liniach zgodnie z natężeniem ruchu pasażerów i oczekiwanymi przez mieszkańców kierunkami połączeń autobusowych. Zmiana w rozkładach jazdy zostanie wprowadzona przy jednoczesnym zawieszeniu pojedynczych kursów o najmniejszym napełnieniu na innych liniach.

Nowa trasa linii 18 (kursowanie w dwóch kierunkach):
WYŻSZA SZKOŁA AGROBIZNESU – Wojska Polskiego – Wesoła – Strzelców Kurpiowskich – Łukasińskiego – Sikorskiego – Wojska Polskiego – Polowa – Aleja Legionów – Sikorskiego – Zawadzka – Księżnej Anny – Rycerska – Aleja Piłsudskiego – Kazańska – Sybiraków – Zawadzka – Szosa do Mężenina – Poznańska – Akademicka – AKADEMICKA MPGKiM