Za nami Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Przejdź do fotogalerii
  • Za nami Dzień Osób z Niepełnosprawnością
  • Za nami Dzień Osób z Niepełnosprawnością
  • Za nami Dzień Osób z Niepełnosprawnością
  • Za nami Dzień Osób z Niepełnosprawnością
  • Za nami Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Występy artystyczne, wystawa rękodzieła, animacje dla dzieci, badania profilaktyczne – to atrakcje tegorocznego Dnia Osób z Niepełnosprawnością w Łomży. Piątkowe świętowanie trwało od rana do późnego popołudnia w różnych punktach miasta.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością rozpoczął się meczem integracyjnym w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2, w którym uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zmierzyli się z drużyną Urzędu Miejskiego. Piłkarską rywalizację, po rzutach karnych wygrali uczniowie ZSS. Następnie w Hali Kultury odbyły się animacje dla dzieci – przedszkolaków i uczniów łomżyńskich placówek integracyjnych.

W samo południe na parkingu przy Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego 15 rozpoczęła się część piknikowa Dnia Osób z Niepełnosprawnością. W ramach przeglądu twórczości na scenie prezentowali się podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Senior + oraz Klubu Seniora. Następnie zagrały i zaśpiewały znane i lubiane przez łomżyńską publiczność rodzime zespoły: Bioacoustic i Skiela Kapela. Swoim występem imprezę uświetniły tańczące "Gwiazdeczki" i dzieci z "katolika" oraz mali tancerze z Elite Dancing Kids pod kierunkiem Eli Komorowskiej.

W pobliżu sceny ulokowano stoiska, w których można było m.in. zbadać poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie i pobrać krew na oznaczenie poziomu PSA. Pielęgniarki prowadziły także edukację dotyczącą zdrowego trybu życia.

Do swoich stoisk zaprosiły Centra Integracji Społecznej. CIS z Łomży częstował uczestników wydarzenia pcornem, watą cukrową, pączkami, zaprezentował ponadto prace swoich podopiecznych. Natomiast CIS z Piątnicy przeprowadził gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy i wykonywanie zwierząt z balonów.

W Dzień Osób z Niepełnosprawnością po raz kolejny zaangażowali się również studenci pedagogiki Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Żacy prowadzili kącik rysunkowy i czytelniczy dla dzieci z placówek integracyjnych w Hali Kultury, a po południu zorganizowali animacje w plenerze dla najmłodszych uczestników integracyjnej imprezy.

Na uczestników wydarzenia czekało stoisko z wodą pitną przygotowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży oraz ciepły poczęstunek.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany jest w ramach projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Fot. Kamil Brzostowski