Od maja zmienia się sposób działania Punktu Informacyjnego, uruchomionego 2 marca w Hali Kultury na Starym Rynku w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Ruszyła już wypłata przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej świadczeń pieniężnych dla uchodźców. Cały czas funkcjonuje też Punkt Pomocy Humanitarnej. Oficjalnie w Łomży przebywa obecnie około 400 uciekinierów wojennych z Ukrainy.

Od 2 maja informacje w Punkcie Informacyjnym będą udzielane telefonicznie, niezmiennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 oraz w sobotę w godzinach 8:00 – 14:00, pod numerem telefonu +48 863 070 044. Będzie istniała również możliwość umówienia osobistego spotkania, w miarę potrzeb z obecnością tłumacza języka ukraińskiego. Pod wskazanym numerem telefonu udzielane będą informacje o procedurach administracyjnych związanych z rejestracją uchodźców, formach pomocy i dostępnych bezpłatnych miejscach noclegowych oraz bieżącej ofercie kulturalnej.

Przypominamy, że cały czas w lokalu przy ul. Bernatowicza 6 funkcjonuje Punkt Pomocy Humanitarnej, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Można tam przynosić dary w postaci:
- długoterminowej żywności i żywności typu instant;
- żywności dla dzieci;
- środków higieny osobistej, pieluch;
- chemii domowej;
- leków, leków dla dzieci i środków opatrunkowych;
- artkułów szkolnych;
- latarek, latarek czołowych, baterii, zapałek, zapalniczek, świec parafinowych, power banków;
- wszystkich elementów odzieży taktycznej oraz butów (duże rozmiary);
- nowej bielizny damskiej (rozm. S i M), męskiej (rozm. L i XL) oraz dziecięcej.

Warto dodać, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął wczoraj wypłatę jednorazowych świadczeń w wysokości 300 zł dla 774 osób z Ukrainy na łączną kwotę 231.900 zł. – Ponadto wypłaciliśmy 10.281 zł na posiłek dla 133 dzieci i młodzieży oraz 99 zasiłków okresowych na kwotę 125.059 zł – informuje dyrektor MOPS Wiesław Jagielak. Jak dodaje, ruszyła także wypłata świadczeń pieniężnych z tytułu zakwaterowania i wyżywienia. Dotychczas złożono 58 wniosków na 240 uchodźców, a wypłacona kwota opiewa na 268.560 zł.

Do łomżyńskich szkół uczęszcza obecnie 167 dzieci i młodzieży - uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy. Najwięcej uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 2 (38) i Szkoły Podstawowej nr 10 (30). Spośród szkół średnich najwięcej uczniów (po 6) uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4. W sumie w podstawówkach uczą się 144 osoby, w tym 18 dzieci uczęszcza do oddziałów przedszkolnych. W liceach uczy się 16, a w technikach 7 uchodźców z Ukrainy.