Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Rozstrzygnięcie I Konkursu Fotograficznego
Przejdź do fotogalerii
W Hali Kultury miało miejsce oficjalne wręczenie nagród w I Konkursie Fotograficznym dla osób z pasją, amatorów i profesjonalistów „Ja tu jestem - Szanuj mnie”. Konkurs został zorganizowany przez Fundację DR OTIS w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży, które od sześciu lat są stałym punktem w kalendarzu uroczystości w naszym mieście.

Celem przyświecającym konkursowi było upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki, propagowanie wśród mieszkańców, młodzieży i dzieci jak i osób niepełnosprawnych twórczej postawy, rozwijanie umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania oraz uwrażliwienie na świat osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

- Cieszę się, że pomimo trudności epidemiologicznych mogliśmy przeprowadzić ten konkurs, będący jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – powiedziała Agnieszka Wądołowska z Fundacji DR OTIS. – W tym roku mieliśmy wiele różnych działań: niebieski marsz w pięcioosobowym składzie w reżimie sanitarnym, szliśmy z flagami ulicami Łomży, eskortowała nas policja oraz grupa ratownicza „Nadzieja”. Odbyły się również lekcje o autyzmie, webinaria. Mam nadzieję, że właśnie dzięki tym obchodom Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ludzie będą bardziej tolerancyjni – dodała Agnieszka Wądołowska. Podkreślała, że rok 2021 przejdzie do historii jako trudny dla wszystkich, ale również pełen mobilizacji osób oddanych działalności Fundacji i ludziom oddanych tematyce autyzmu. - Bez Państwa, którzy byli częścią tego wydarzenia to nie miało by miejsca. Dziękujemy za współpracę sponsorom, ofiarodawcom, pracownikom, rodzicom i wszystkim, którzy włożyli swój wkład w organizację Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chciałabym również z tego miejsca podziękować Marcinowi Kossakowskiemu, który był z nami przez wiele miesięcy w naszych placówkach i wykonywał piękne zdjęcia za co bardzo dziękuję – podsumowuje przedstawicielka Fundacji DR OTIS.

O słuszności inicjatywy mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. - W naszym mieście dzieje się dużo dobrego, dzięki dobrym ludziom, stowarzyszeniom, fundacjom, które w Łomży funkcjonują, dlatego wspieramy te przedsięwzięcia. Serdecznie gratuluję organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w tym roku. Mam nadzieję, że dalej będziecie mieli siłę, aby w kolejnych latach organizować podobne przedsięwzięcia, bo jest to niezwykle ważne i potrzebne w naszym mieście – powiedział włodarz miasta, gratulując również laureatom konkursu fotograficznego.

Podczas spotkania wyświetlona została również projekcja krótkiego filmu z intensywnych działań oraz prac, które miały miejsce od kwietnia do bieżącego miesiąca, a które połączyły wielu ludzi oraz fundacji, firm i instytucji.

Fundacja DR OTIS powstała w styczniu 2014 roku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie objęcia terapią przedszkolną głównie dzieci z autyzmem oraz innymi niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. - Otworzyliśmy pierwszą placówkę w Łomży, którą było Przedszkole Niepubliczne „Nutka”, następnie powstało przedszkole „Motylek” oraz Szkoła Podstawowa dla dzieci z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami oraz przedszkole w Kolnie – mówił wiceprezes Fundacji Robert Zwierzyński, która od kilku lat jest główny organizatorem Światowych Dni Autyzmu w Łomży. - Wspieramy dzieci i rodziców, pracowników z różnych instytucji poprzez różnego rodzaju szkolenia, których celem jest szerzenie świadomości autyzmu – dodał Robert Zwierzyński.

Wyniki I Konkursu Fotograficznego „Ja tu jestem - Szanuj mnie”
I miejsce: Grażyna Tymoszuk, Ewa Wińska, Marta Leonowicz, Oliwia Birmin – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Korczaka w Sokółce „Chwila zadumy”
II miejsce: Katarzyna Obelska Góral „O poranku”
III miejsce: Dorota Krawczyńska „Nasz wodny wspólny świat”, Andrzej Skrodzki
Wyróżnienie: Lucyna Śliżewska „Ważne Sprawy”, Maria Skrodzka


tekst: Klaudia Piaścik
foto: Marcin Kossakowski