Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

  • Wybierz wzór kolejnego muraluprojekt A
  • Wybierz wzór kolejnego muraluprojekt B
  • Wybierz wzór kolejnego muraluprojekt C
Mural poświęcony harcerzom Ziemi Łomżyńskiej z okresu wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku powstanie w tym roku w naszym mieście. Podobnie jak wcześniejsze wielkoformatowe malowidła ścienne, swoją tematyką będzie nawiązywał do lokalnej historii. Spośród trzech zaproponowanych projektów mieszkańcy mogą wybrać ten wzór, który ich zdaniem powinien zostać zrealizowany.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, ze dotychczasowe murale spotkały się z pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem mieszkańców. - Nowe malowidło będzie uwieńczeniem tematyki historycznej. Jego oficjalne odsłonięcie planujemy na dzień 15 sierpnia 2020 r. – informuje prezydent Chrzanowski, dziękując równocześnie marszałkowi województwa podlaskiego Arturowi Kosickiemu za wsparcie tego przedsięwzięcia.

Przygotowane przez znanego artystę muralistę Rafała Roskowińskiego projekty przedstawiają symboliczny profil harcerza z 1920 roku, tekst przyrzeczenia harcerskiego, fotografię hufca łomżyńskiego, fragment postaci skauta z obrazu W. Kossaka czy grafikę architektury Łomży. Na jedną z trzech propozycji mieszkańcy mogą głosować na profilach facebookowych @PrezydentLomzy oraz @lomza.miasto do 3 lipca do godz. 12:00. Wybrany projekt zostanie zrealizowany na ścianie budynku przy ul. Polowej 33, nieodpłatnie udostępnionego na ten cel przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową.

W 2017 roku, pod hasłem „Ku Niepodległej”, powstały w Łomży cztery murale, z których jeden prezentuje sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33 Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej "Cud nad Narwią”. W 2018 roku pojawiły się kolejne trzy malowidła, a w ubiegłym roku jedno. Tegoroczny mural, również nawiązujący do 1920 roku, zakończy prezentowaną na nich tematykę historyczną.