Policja Łomża: Pomagamy i chronimy konferencja na jubileusz 100. rocznicy powstania polskiej Policji Państwowej

3 min czytania

Rok 2019 jest dla Policji rokiem szczególnym - 100 lat temu powołano Policję Państwową. Aby uczcić ten jubileusz, policjanci z Komendy Miejskiej w Łomży zorganizowali konferencję pod nazwą Pomagamy i chronimy” adresowaną do młodzieży szkół średnich oraz studentów. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i podmiotów współpracujących z łomżyńską Policją na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu.

Wczoraj przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Łomży i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości odbyła się konferencja pod nazwą Pomagamy i chronimy”, której adresatami byli uczniowie szkół średnich, klas mundurowych oraz studenci. Tym przedsięwzięciem mundurowi zainaugurowali szereg różnego rodzaju inicjatyw planowanych w związku z uczczeniem jubileuszu 100-lecia powstania Polskiej Policji Państwowej. Komendant Miejski Policji w Łomży nadkomisarz Marek Sienkiewicz zaprosił do udziału w Konferencji przedstawicieli służb mundurowych i instytucji oraz podmiotów współpracujących z łomżyńską komendą na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z historią powstania Polskiej Policji, a także przedstawienie współczesnych zagadnień związanych z codzienną służbą tej formacji. Młodzież miała okazję wysłuchać wielu ciekawych wystąpień. Prelegenci przedstawiali zagrożenia, które we współczesnym świecie dotykają bardzo wielu osób.

Wystąpienia prelegentów zapoczątkował wykład historyka profesora Krzysztofa Sychowicza Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP oraz pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku o kształtowaniu się struktur Policji Państwowej na początku istnienia II RP. W jego treści nawiązano do regionalnych struktur formacji policyjnej, w tym komendy Policji na terenie Łomży. Tuż po głos zabrał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łomży podinspektor Krzysztof Sewioło, którego wystąpienie dotyczyło współczesnego problemu cyberprzestępczości. Zaintrygował młodych słuchaczy prezentując bezprzewodowy aparat telefoniczny z początku lat 90 i zestawił jego możliwości ze współczesnym smartfonem. Ostrzegał, ale i zachęcał do rozwagi w poznawaniu wirtualnego świata. Karolina Szulkowska - Prokurator Rejonowy w Łomży bardzo szeroko opowiedziała o współpracy prokuratury z łomżyńską policją. Wyjaśniała też rolę poszczególnych podmiotów w prowadzonym procesie karnym. Podkomisarz Adrian Karolczuk Naczelnik Wydziału Prewencji nawiązał do pracy dzielnicowych i szeroko rozumianej profilaktyki społecznej. Tematyka związana była z kolejnym wystąpieniem, które dotyczyło profilaktyki uzależnień młodych ludzi związanym z dostępem do nikotyny, alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Mgr Renata Szymańska Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, wskazywała na konieczność tworzenia odpowiednio ukierunkowanych programów profilaktycznych, których celem byłoby przeciwdziałanie wielu rodzajom uzależnieniom.

O współdziałaniu służb na miejscu zdarzenia mówił w swoim wystąpieniu st. kpt. Krzysztof Milewski z PSP w Łomży. Tematyka nawiązywała do kolejnego zagadnienia, poruszonego tym razem przez przedstawiciela służb medycznych - lek. med. Mikołaja Czajkowskiego. Zwrócił on uwagę młodych ludzi na znaczenie czasu w dotarciu służb ratunkowych do miejsca zdarzenia. Wskazywał, że bardzo skutecznym, jednak jeszcze mało stosowanym rozwiązaniem ułatwiającym przemieszczanie się pojazdów uprzywilejowanych, są tworzone przez kierowców korytarze życia. Nadkomisarz Tadeusz Mądry z Delegatury Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łomży przestrzegał przed nielegalnym hazardem oraz uzależnieniem, o które w tym przypadku bardzo łatwo, chociażby ze względu na to, że nie jest wyczuwalne dla otoczenia tak jak alkohol czy nikotyna. Wskazywał na symptomy takiego uzależnienia. Młodzież z uwagą śledziła także slajdy z wykładu Kazimierza Muczyńskiego który z ramienia Nadleśnictwa Łomża mówił o zwalczaniu przestępstw, wykroczeń i szkodnictwa leśnego. Konferencję zakończył ks. dr Radosław Kubeł z Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom ”Nadzieja” w Łomży, który omówił tworzenie się systemów współdziałania na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych.

Po zakończonym spotkaniu, na zorganizowanym stanowisku profilaktycznym, młodzież mogła uzyskać informacje związane z doborem do służby w Policji.

Ładowanie odtwarzacza…

Autor: krystian