Pożar dużego budynku gospodarczego w Andrzejkach. Akcja trwała ponad 15 godzin

Przybyłe na miejsce zastępy stwierdziły, że ogniem objęty jest cały budynek gospodarczy o wymiarach około 65 × 12 m. Strażacy prowadzili działania gaśnicze przez ponad 15 godzin, używając pięciu prądów gaśniczych oraz piany ciężkiej na zbiornik z paliwem.
Po przybyciu pierwszych zastępów z JRG Łomża i okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych stwierdzono pełne rozwinięcie pożaru w budynku gospodarczym. W obiekcie znajdowały się płody rolne oraz 17 sztuk jałówek. Ze strefy zagrożenia ewakuowano 7 zwierząt.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu łącznie pięciu prądów gaśniczych. Jeden prąd piany ciężkiej skierowano na zbiornik z paliwem i przyczepę kempingową. Dwa prądy wody prowadziły natarcie na palące się elementy budynku, a dwa kolejne pracowały w obronie, chroniąc pobliskie budynki gospodarcze i budynek mieszkalny. Ze względu na silne zadymienie ratownicy pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego.
Z powodu dużego zapotrzebowania na wodę na miejsce dostarczono przenośny zbiornik brezentowy o pojemności 13 m³. O zdarzeniu poinformowano Oficera Operacyjnego Powiatu oraz Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, którzy udali się na miejsce działań.
Po zakończeniu gaszenia pogorzelisko skontrolowano kamerą termowizyjną i nie stwierdzono dalszego zagrożenia. Miejsce zdarzenia wygrodzono taśmą ostrzegawczą z powodu nadpalonej konstrukcji budynku.
W akcji uczestniczyło 18 zastępów straży pożarnej - w tym 11 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 7 Ochotniczych Straży Pożarnych. Łącznie działania prowadziło 60 strażaków, a czas akcji wyniósł 15 godzin i 33 minuty.
na podstawie: PSP Łomża.
Autor: krystian

