Uwaga! Przekroczenie stanów ostrzegawczych (komunikat RSO)

Ta książka rozbija serce na kawałki - łomżyńska rekomendacja dla odważnych

Ta książka rozbija serce na kawałki - łomżyńska rekomendacja dla odważnych

FOT. MBP w Łomży

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży kolejna czytelniczka dzieli się książką, która nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Polecam Jak Ona” pani Monika wskazuje powieść „Bo jesteś Ty” Izy Maciejewskiej - historię o przyjaźni, stracie i uczuciach, które przychodzą w najmniej spodziewanym momencie.

  • „Bo jesteś Ty” Izy Maciejewskiej prowadzi przez trudne wybory
  • Kampania „Polecam Jak Ona” otwiera półkę z kobiecymi historiami

„Bo jesteś Ty” Izy Maciejewskiej prowadzi przez trudne wybory

Pani Monika przyznaje, że odkładała tę książkę na koniec, jakby przeczuwała, że po lekturze trudno będzie szybko wrócić do codzienności. Autorka porusza sprawy bolesne i skomplikowane, a losy bohaterów nie dają prostych odpowiedzi.

„Bo jesteś Ty” złamało moje serce, wręcz rozbiło na kawałeczki.

Główną bohaterką jest Weronika - zdolna, młoda dziewczyna, która przez toksyczną relację z przyjaciółką Eweliną wpada w poważne kłopoty. Kara, którą musi odbyć, początkowo wydaje jej się absurdalna. Nie wie jeszcze, że ten obowiązek całkowicie zmieni jej życie.

Podczas odbywania kary Weronika poznaje Sylwię, chorą dziewczynę uwięzioną we własnym ciele. Ich relacja szybko przestaje być zwykłą znajomością. Pojawia się prawdziwa przyjaźń, bliskość przypominająca siostrzaną więź i lekcja, której Weronika bardzo potrzebowała.

„Dlaczego ta choroba nie spotkała kogoś innego. Chociażby mnie? Ją kochają wszyscy. Mnie nie kocha nikt”.

Rodzina Sylwii, pełna troski i miłości, uświadamia Weronice, jak bardzo tęskni za podobnym uczuciem. W tej historii ważne są także napięte relacje z Damianem, bratem Sylwii. Początkowa niechęć z czasem ustępuje miejsca tajemnicom, które zmieniają spojrzenie bohaterów na siebie i na własne lęki. W tle pojawia się również Igor - pozornie beztroski chłopak, którego krótkotrwałe decyzje przynoszą konsekwencje na długo.

Kampania „Polecam Jak Ona” otwiera półkę z kobiecymi historiami

Rekomendacja pani Moniki jest częścią akcji „Polecam Jak Ona”, realizowanej w ramach projektu „HERstory - odkryj kobiecą siłę w książkach”. Kampania zachęca do wskazywania książek napisanych przez kobiety albo opowiadających o kobietach. 📚

To propozycja dla tych, którzy w literaturze szukają nie tylko fabuły, ale też emocjonalnego doświadczenia. „Bo jesteś Ty” ma być lekturą na kilka godzin, jednak - jak wynika z rekomendacji - finał przychodzi zbyt szybko i zostawia czytelnika z niedosytem.

„Lektura zajęła mi kilka godzin, nie mogłam się od niej oderwać”.

Na koniec pani Monika nazywa powieść „HERstory” i zachęca do poznania twórczości Izy Maciejewskiej. To jedna z tych rekomendacji, po których chce się od razu sprawdzić, czy książka rzeczywiście potrafi tak mocno poruszyć. ✨

Mieszkańcy Łomży mogą także dołączyć do kampanii i podzielić się własną rekomendacją książki napisanej przez kobietę lub opowiadającej o kobietach. W ten sposób biblioteczna akcja rośnie nie tylko dzięki kolejnym tytułom, lecz także dzięki osobistym historiom czytelników.

na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (MBP w Łomży). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji