Muzealne przejażdżki zabytkowym autobusem w Łomży
Już w najbliższy weekend mieszkańcy będą mieli okazję przenieść się w czasie i poznać historię komunikacji miejskiej. Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało specjalne atrakcje, w tym przejażdżki zabytkowym autobusem Autosan H9-35. To doskonała okazja, by zobaczyć, jak wyglądał transport w naszym mieście przed laty.

Wystawa „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” – historia komunikacji miejskiej

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na unikalną wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”, która prezentuje bogatą historię Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Wystawa, której autorami są Adam Sokołowski, Alicja Kamieniczna i Wojciech Chamryk, skupia się na ukazaniu zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości MPK. Ekspozycja zawiera fotografie z lat 1969-2024, dokumenty, pamiątki i różnorodne obiekty związane z MPK, które pochodzą z licznych źródeł, w tym od byłych i obecnych pracowników przedsiębiorstwa.

Na wystawie znajdziemy także wielkoformatowe obiekty, które idealnie nadają się jako tło do zdjęć, oraz przestrzenne aranżacje, które zainteresują miłośników aktywnego zwiedzania. Ciekawym elementem ekspozycji jest rękodzieło artystyczne wykonane z wyeksploatowanych części autobusów przez pracowników Działu Napraw pod kierunkiem Waldemara Węgrowskiego. Wystawę dopełniają materiały filmowe, udostępnione przez Marka Norowskiego z MyLomza, Aleksandra Plagę z Naszej Łomży oraz z archiwów prywatnych.

Zabytkowy autobus Autosan H9-35 – niecodzienna atrakcja

Jednym z głównych punktów programu będą przejażdżki zabytkowym autobusem Autosan H9-35, który będzie kursował po mieście w sobotę 13 lipca i w niedzielę 25 sierpnia. Ten wyjątkowy pojazd, należący do Dariusza Łady, będzie zaparkowany na muzealnym dziedzińcu, skąd wyruszy na bezpłatne kursy o godzinach 12:00, 13:00 i 14:00. To niepowtarzalna okazja, by przejechać się po mieście pojazdem, który dawniej regularnie obsługiwał linie komunikacyjne.

Podczas tych wyjątkowych dni, zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy z przewodnikami – Krzysztofem Zarembą i Krzysztofem Prusińskim, pracownikami MPK z długim stażem, którzy podzielą się swoją wiedzą i anegdotami związanymi z historią przedsiębiorstwa.

Bilety wstępu i specjalne ulgi

Wstęp na wystawę jest płatny, a bilety kosztują od 6 do 10 złotych. Muzeum oferuje różne ulgi, w tym Kartę Dużej Rodziny, Kartę Seniora oraz Łomżyńską Kartę Mieszkańca, która pozwala na obejrzenie wybranej wystawy już za złotówkę. Dodatkowo, zwiedzanie wystawy z przewodnikami oraz przejażdżki zabytkowym autobusem są całkowicie bezpłatne.

Wystawa „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” będzie dostępna dla zwiedzających do 20 października. To doskonała okazja, by poznać historię lokalnej komunikacji miejskiej i zobaczyć, jak transport ewoluował na przestrzeni lat. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!


Na podstawie: UM Łomża