Zwiększamy bezpieczeństwo pieszych
Przejdź do fotogalerii
opiekunowie pieszych na przejściach przez jezdnię pojawili się w Łomży
  • Zwiększamy bezpieczeństwo pieszychw briefingu inaugurującym akcję udział wzięli prezydent Mariusz Chrzanowski, dyrektor SP 2 Jolanta Kowalewska oraz kierownik CIS Emilia Komorowska
Przy sześciu przejściach dla pieszych zlokalizowanych na najbardziej ruchliwych ulicach w pobliżu łomżyńskich szkół pojawiły się osoby sterujące ruchem. Ubrane w jaskrawe kamizelki i wyposażone w znak stop, ułatwiają pieszym przejście przez jezdnię. Akcję zainaugurowano oficjalnie podczas briefingu prasowego, który odbył się w rejonie Ronda Kościuszki.

„Uliczni opiekunowie” to wspólna inicjatywa Miasta Łomża i Centrum Integracji Społecznej, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poruszających się po drogach. Osoby sterujące ruchem do końca roku szkolnego będą obecne w godz. 7.30 – 10.30 oraz 13.30 – 16.30 przy przejściach dla pieszych w następujących lokalizacjach: Zawadzka / Sybiraków, Wojska Polskiego / Polna, Rondo Kościuszki wlot w ulicę Zjazd, Wojska Polskiego, Rządową i Piekną.

- Wybór punktów, w których dyżurować będą „uliczni opiekunowie” jest nieprzypadkowy. W tych miejscach obserwujemy największe natężenie ruchu pojazdów, który utrudnia pieszym, w szczególności dzieciom i młodzieży oraz seniorom przejście przez jezdnię – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt.

Warto dodać, że to właśnie uczestnicy CIS wcielają się w odpowiedzialną rolę opiekunów ulicznych, po odbytym szkoleniu w tym zakresie.

- W tej chwili w akcję zaangażowanych jest 13 osób. Dla nas, jako instytucji zajmującej się zagrożonymi wykluczeniem społecznym, wszelkie działania aktywizujące są niezwykle istotne – mówiła kierownik Centrum Integracji Społecznej Emilia Komorowska, dziękując władzom Łomży za wsparcie i kredyt zaufania.

Podziękowania przekazała również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jolanta Kowalewska.

– W naszej szkole, tylko w klasach 1 - 3 mamy 180 uczniów. Przejście przez jednię w miejscu o tak dużym natężeniu ruchu może sprawiać problemy, budzić lęk u najmłodszych, dlatego tego typu pomoc z pewnością się przyda – mówiła.

Podczas konferencji prasowej prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zachęcał również do noszenia odblasków przypominając, że zwiększają one naszą widoczność na drogach, a tym samym bezpieczeństwo.