UM Łomża: Łomżyńska Rada Seniorów debatowała w Supraślu - w ramach Kulturalnej integracji 60+
Przejdź do fotogalerii
Kulturalna integracja 60+ to projekt realizowany przez Miasto Łomża z inicjatywy Łomżyńskiej Rady Seniorów finansowany z budżetu Województwa Podlaskiego w ramach zadania pn. Współpraca z Podlaskimi Radami Seniorów”. Projekt obejmuje zakup 600 biletów na koncerty łomżyńskich filharmoników, organizację trzech spotkań szkoleniowo integracyjnych Łomżyńskiej Rady Seniorów z radami seniorów z innych miejscowości, a także wyjazd studyjny Łomżyńskiej Rady Seniorów.
Wyjazd studyjny do Supraśla miał miejsce 29 września 2023 r. W murach Akademii Supraskiej odbyło się posiedzenie wspólne Podlaskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Rady Seniorów Gminy Supraśl i Łomżyńskiej Rady Seniorów. Przewodniczący Rad Seniorów, Grażyna Czajkowska (Łomża) i Krzysztof Wolfram (Supraśl), podzielili się nie tylko dobrymi praktykami w działalności rad, ale także przedstawili trudności w ich funkcjonowaniu. Wiele inicjatyw rad jest realizowanych przez samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje i to dzięki temu seniorzy mogą korzystać z ofert aktywnego spędzania czasu. Grażyna Czajkowska omówiła zagadnienia dotyczące rad seniorów wynikające z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa dotyczące w szczególności tworzenia rad seniorów, ich statutów oraz statutów gmin.
Biorący udział w posiedzeniu Zdzisław Czarnecki Zastępca Przewodniczącego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z Warszawy przedstawił informację o funkcjonowaniu OPS, który jest ruchem społecznym zrzeszającym przedstawicieli organizacji senioralnych z całej Polski mającym wpływ na kształtowanie polityki senioralnej w kraju. Troje członków Łomżyńskiej Rady Seniorów (Grażyna Czajkowska, Stanisław Kaseja, Danuta Żukowska) jest delegatami OPS i członkami Podlaskiej Delegatury OPS.
O działalności Podlaskiej Delegatury OPS opowiedziała jej Przewodnicząca Bożenna Chmielewska. Jest to jedna z najkrócej funkcjonujących delegatur, ale wykazująca się dużą aktywnością w województwie podlaskim.
W spotkaniu wzięli udział także: kandydat na senatora Maciej Żywno, przedstawiciele Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów i Białostockiej Rady Seniorów.
Maciej Żywno przedstawił swoje zamierzenia w obszarze społecznym dedykowane seniorom, a Bożena Bednarek Wiceprzewodnicząca Białostockiej Rady Seniorów podzieliła się informacją o działaniach Rady w Białymstoku. Jolanta Wołagiewicz z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów zaprosiła zebranych na XV Forum Podlaskich Rad, które odbędzie się 4 października 2023 r. na platformie ZOOM, a będzie poświęcone udziałowi osób starszych w wyborach do Sejmu i Senatu RP.
Po przerwie wywiązała się szeroka dyskusja na temat potrzeb seniorów, w szczególności braku opieki geriatrycznej, wykluczenia społecznego (więźniowie ostatniego piętra”) i komunikacyjnego (komunikacja publiczna międzymiastowa), braku dostępności do wielu instytucji, braku centrum/punktu informacyjnego dla osób starszych na wszystkich szczeblach samorządu, przemocy w rodzinie, bezpieczeństwa, braku telefonu zaufania dla seniorów i in.
Na zakończenie spotkania Jan Krzysztof Jakubski ekspert w zakresie przestępczości komputerowej omówił zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego, negatywnych zjawisk w cyberprzestrzeni, a także przestępczości związanej z elektronicznymi instrumentami płatniczymi.
Po obiedzie zwiedziliśmy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Poznaliśmy także ciekawe zakątki, obiekty i historię Supraśla, a spotkanie zakończyło się w Punkcie Informacji Turystycznej, który prowadzą susprascy seniorzy.
Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że było ono bardzo potrzebne, obejmowało ważne dla rad i seniorów tematy i przyniesie wymierne korzyści w dalszej działalności rad seniorów na rzecz lokalnego środowiska i tworzenia warunków do godnego starzenia.
Grażyna Czajkowska
Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów
Zdjęcia: Grażyna Czajkowska
Zadanie pn. Kulturalna integracja 60+ sfinansowano z dotacji z budżetu Województwa Podlaskiego.
Ostatnie Artykuły

Hulajnoga w Łomży to nie zabawka. Te zasady obowiązują kierujących

Dzieci na rowerach i hulajnogach muszą mieć kask. Nowe zasady w Podlaskiem

Starosta łomżyński o schronie, drogach i trudnej sytuacji powiatu

Śluby w zabytku, urzędowe sprawy w nowym miejscu. USC w Łomży zmienił siedzibę

Linia 8 pojedzie dalej. MPK wydłuża część kursów do Grabówki

Łomża stawia na gry i ekologię. Startuje Save&Play z partnerami z Europy

Rondo w Łomży może stać się pierwszym miejscem pamięci o Wołyniu

W Łomży wraca kino pod chmurką. Cztery filmy na letnie wieczory

Na plażowym Orliku w Łomży zagra tylko dwanaście duetów siatkarskich

Przy tężni w Łomży rusza kolejny etap. W planie chodniki i monitoring

W Łomży bez wpisu nie przejdzie. Najem krótkoterminowy musi trafić do ewidencji

Znane głosy wróciły nad Narew. Wielka gala zamknęła Muzyczne Dni

Sofia Casanova wróciła do Drozdowa. Dwa dni rozmów o pisarce i świadku epoki

2,5 promila, zakaz i kolizja w Rydzewie - kierowca Iveco trafił przed sąd
Przydatne dane teleadresowe
- Teatr Lalki i Aktora w Łomży - bilety, rezerwacje i zajęcia dla dzieci
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży - kontakt, bilety, trasy i rozkłady
- MPWiK Łomża - kontakt, godziny, awarie i cennik usług
- Powiatowy Urząd Pracy w Łomży - kontakt, godziny, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży - bilety, godziny kasy i sala koncertowa
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży - kontakt, zgłoszenia padnięć, paszporty dla zwierząt
