Czwórboiści
Przejdź do fotogalerii
Drużynowi wicemistrzowie Polski z "Dziesiątki"
Wielki sukces sportowy osiągnęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, którzy podczas Finałów Krajowych Igrzysk Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym zdobyli drużynowe wicemistrzostwo Polski, natomiast w klasyfikacji indywidualnej Maciej Bylica został najlepszym zawodnikiem w kraju.

Zawody lekkoatletyczne odbyły się w dniach 6-7 czerwca w Aleksandrowie Łódzkim. Do rywalizacji przystąpiło 11 najlepszych reprezentacji szkół podstawowych w Polsce, które wcześniej wygrały zmagania wojewódzkie.

Drużyna w składzie: Maciej Bylica, Jakub Mroczkowski, Gabriel Mieczkowski, Filip Prostek, Adam Banach, Karol Skarżyński, zdobyła łącznie 1231 pkt, co dało jej drugie miejsce w kraju. Mistrzem Polski została Szkoła Podstawowa 91 z Krakowa z dorobkiem 1267 pkt.

Oprócz klasyfikacji drużynowej prowadzona była klasyfikacja indywidualna, w której bezkonkurencyjny okazał się Maciej Bylica i z 358 pkt został najlepszym zawodnikiem ogólnopolskiego finału. Młody łomżanin zwyciężył w trzech z czterech konkurencji: w biegach na 60 m (7:64 sek.) i 1000 m (02:59,04 min) oraz w skoku w dal (5,53 m).

- Osiągnięty wynik nawiązuje do sportowej tradycji naszej szkoły. Pomimo drastycznego, w obecnych czasach, spadku sprawności fizycznej oraz aktywności dzieci i młodzieży udowodniliśmy, że chcąc, można osiągnąć sukces sportowy! Chłopcy pokazali niesamowity charakter, ambicję i wolę walki. Każdy z nich dał z siebie sto procent. Cieszę się, że w murach naszej szkoły są tacy uczniowie, z których – jako grono pedagogiczne – jesteśmy bardzo dumni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach jeszcze nieraz udowodnimy, że w "Dziesiątce" mamy wspaniałą i utalentowaną młodzież – podsumowuje Andrzej Łukianiuk, opiekun młodych lekkoatletów i nauczyciel z SP 10.

Ze swoich podopiecznych dumna jest również dyrektor szkoły, Jadwiga Kirejczyk.

- Warto inwestować w sport i młodych ludzi, rozwijać ich talenty. To są chłopcy, których za wzór można stawiać nie tylko w sporcie, ale i w codziennym zachowaniu – mówi dyrektor Kirejczyk

W czwórboju lekkoatletycznym drużyna złożona jest z 6 zawodników, z których każdy rywalizuje w 4 konkurencjach: biegu na 60 m, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal lub wzwyż i biegu na 1000 m (dziewczyny 600 m), zdobywając punkty za osiągnięte wyniki. Do wyniku drużynowego wlicza się pięć z sześciu sum wyników indywidualnych, uzyskanych przez każdego z zawodników danej drużyny. Jest to więc dyscyplina wymagająca dużej sprawności fizycznej i wszechstronności.

Źródło: SP 10 Łomża