UM Łomża: Obchody rocznicy zbrodni sowieckich i katastrofy smoleńskiej
Przejdź do fotogalerii
w imieniu władz Łomży kwiaty złożył prezydent Mariusz Chrzanowski z radnymi Andrzejem Grzymałą, Marianną Jóskowiak i Tadeuszem Kowalewskim
Apelem Pamięci i salwą honorową uczczono w Łomży 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, II masowej wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię oraz 13. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Przed Pomnikiem Katyńskim w Dolinie Pamięci Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz tablicą Pamięci zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię, umieszczoną na budynku Miejskiej Hali Targowej, kwiaty złożyły delegacje m.in. władz miasta, powiatu, sybiraków i wojska. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza święta.
W poniedziałek 10 kwietnia o godz. 8:41, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, na 1 minutę uruchomione zostały w mieście syreny alarmowe. W czwartek 13 kwietnia w samo południe na Starym Rynku odbędzie się inscenizacja artystyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych poświęcona pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zbrodnia Katyńska dotyczy zamordowania przez NKWD wiosną 1940 roku około 22 tysięcy obywateli Polski, w większości oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, uznanych za wrogów władzy sowieckiej”. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., a więc w czasie kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRS przeprowadzonej przez władze sowieckie.
10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 samolot z delegacją udający się do Katynia na obchody 70. rocznicy sowieckiej zbrodni rozbił się nieopodal lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także członkowie rodzin katyńskich, kombatanci, wojskowi, duchowni, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu.
Autor: krystian