Celem skutecznego zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących, drogą zrzutów z samolotów, w okresie od 27 marca do 14 kwietnia, na terenie województwa podlaskiego odbędzie się zrzut szczepionki przeciwko wściekliźnie występującej u lisów rudych wolno żyjących. Zrzutem objęte zostaną kompleksy leśne, pola, łąki itp., z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Białymstoku, przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony blister. Nie należy ich dotykać i nie niszczyć, ponieważ te, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisy.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Jednakże po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni, należy trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe człowieka, względnie na uszkodzony naskórek – należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Usługę zrzutu szczepionki zleca Wojewódzki Inspektor Weterynarii w Białymstoku, zaś jej wykonawcą będzie Adriana Aviation sp. z o.o.