Czym jest okap kominowy – rodzaje, wymiary, montaż

Wybranie właściwego okapu do kuchni wymaga uwzględnienia wielu czynników – od jego rodzaju, przez wymiary, styl, kolor, a skończywszy na funkcjach. Co warto wiedzieć na temat okapów przyściennych – kominowych? Zobacz, jak wyglądają, w jakich wariantach są dostępne, jakie mają wymiary i jak odbywa się ich montaż.

Jak wygląda okap kominowy?

Termin jak okap kominowy dotyczy okapów montowanych przy ścianie, które mają wydłużoną budowę, podobna do komina.

Takie okapy są dzisiaj dostępne w różnych wariantach, na przykład można zdecydować się na efektowny czarny okap przyścienny lub model ze stali inox. Dostępne są też okapy o zróżnicowanych kształtach, na przykład jak niebanalny okap tuba, który świetnie pasuję do nowoczesnych aranżacji.

Okapy kominowe – rodzaje

Kategoria okapów kominowych jest bardzo szeroka i włącza ich różne warianty. Dzielone są one na poniższe kategorie:

  • Okapy kominowe wyciągi – ten typ okapu jest podłączany do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu potrafi wyprowadzać powietrze na zewnątrz budynku.
  • Okapy kominowe pochłaniacze – nie muszą być podpinane do instalacji wentylacyjnej, ponieważ wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze.

Wiele okapów pozwala na wybór trybu pracy, dlatego mogą one działać jako wyciągi oraz jako pochłaniacze.

Do jakiej kuchni pasuje okap przyścienny?

Tego rodzaju okapy mają uniwersalne przeznaczenie i można z powodzeniem dobrać je do różnych kuchni.

Świetnym wyborem do nowoczesnego wnętrza będzie okap kuchenny kominowy czarny, biały albo srebrny, natomiast do tradycyjnych aranżacji wybierane są modele beżowe, białe, często z dekoracyjnymi obrzeżami.

Wymiary okapów kominowych

Okapy kominowe są dostępne w różnych wymiarach. Najczęściej producenci oferują je w szerokościach jak:

  • 90 cm
  • 60 cm
  • 50 cm

Jak montuje się okapy przyścienne?

Montaż okapów tego typu następuje do ściany. Wymagają one wykorzystania odpowiednich kołków montażowych dopasowanych do konkretnego typu ściany.

Montaż można przeprowadzić we własnym zakresie albo skorzystać z pomocy specjalisty. Dokładne informacje o montażu i podłączeniu można znaleźć w instrukcjach.

Gdzie kupić okap kominowy?

Obecnie okapy jak białym, srebrny, beżowy czy czarny okap kominowy kupić można w różnych sklepach. Sprzedają je bezpośrednio producenci oraz dystrybutorzy AGD.

Zamówienia na różne warianty okapów można też składać internetowo. Odpowiednio zabezpieczony sprzęt będzie wtedy doręczony pod wskazany adres.