Dobry kalkulator OC - czyli jaki?

Większość posiadaczy samochodów prędzej czy później będzie musiało znaleźć firmę, która będzie ubezpieczać ich pojazd. W tym celu, aby sprawniej znaleźć polisę OC, warto jest korzystać z kalkulatora on-line. Dzięki korzystaniu z takiego narzędzia można w łatwy i przyjemny sposób przejść do ofert wielu firm. Czym charakteryzuje się dobry kalkulator OC? Podpowiadamy.

Dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie jest dobrym pomysłem?

Przeglądając strony różnych towarzystw ubezpieczeniowych można łatwo dostrzec, że znajdujące się na nim narzędzie, jakim jest kalkulator OC nie wygląda identycznie. Jedne wymagają podawania tylko podstawowych danych, jak marka, przebieg czy moc silnika samochodu, zaś inne będą prosiły o dokładne informacje. Dla wielu klientów pierwsza opcja wydaje się być bardziej dostępna ze względu na oszczędność czasu przy wypełnianiu pól.

W praktyce lepiej jest poświęcić kilka minut więcej i podać jak najbardziej szczegółowo informacje i historię dotyczącą naszego auta. Kalkulatory OC bez podawania danych osobowych mogą podać jedynie przybliżoną cenę ubezpieczenia, które na pewno zmienić się w momencie podpisywania umowy. Ubezpieczyciel sprawdza wszystkie informacje w UFG i bierze pod uwagę historię naszej jazdy oraz posiadane zniżki. Wychodzi więc na to, że czas “zaoszczędzony” na podawaniu informacji w rubrykach i tak będzie później potrzebny przy ustalaniu szczegółów świadczenia.

Jakich danych powinien wymagać dobry kalkulator OC?

Skorzystanie z rozbudowanego kalkulatora OC jest znacznie korzystniejsze z perspektywy klienta. Im więcej danych podamy w odpowiednie pola, tym wiarygodniejszą ofertę otrzymamy. Do absolutnego minimum, które narzędzie to powinno żądać to z pewnością marka i model samochodu, rok produkcji, a także rodzaj paliwa i pojemność silnika.

Przydatne będzie również wpisanie dotychczasowego przebiegu czy ilość przewidywanych kilometrów do pokonania rocznie. Mogą pojawić się pytania o ilość drzwi, kraj rejestracji pojazdu, a także miejsce, w którym na co dzień parkujemy samochód.

Po wypełnieniu danych dotyczących auta w następnym kroku kalkulatory zwykle proszą o uzupełnienie swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, PESEL, data wydawania prawa jazdy oraz miejsce zameldowania. Jeżeli samochodem poruszać się będzie więcej osób, należy to zaznaczyć w kalkulatorze i podać wiek pozostałych kierowców. Ten czynnik również ma duży wpływ na wysokość składki OC. Kolejny krok to przedstawienie konkretnych ofert.