Moda na recykling w Łomży
Przejdź do fotogalerii
Anna Kubisz zaprojektowała niesamowite stylizacje, a dzieci i młodzież z kółka plastycznego działającego przy Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży nadali elektroodpadom drugie życie. Wzięli udział w trzeciej edycji akcji edukacyjno - ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu, w ramach której w Hali Kultury w Łomży stworzyli sukienkę, torebki, biżuterię z płyt cd ze zużytego sprzętu hi - fi. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez eksperta zakładu przetwarzania MB Recycling - Krzysztofa Kieszkowskiego, a następnie kreatywna i jakże pouczająca zabawa. W wydarzeniu poza młodzieżą wzięli udział radni Rady Miejskiej. Łomża jest jedynym miastem z województwa podlaskiego biorącym udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantką Anną Kubisz. Ekspertka modowa zawitała najpierw do zakładów przetwarzania elektroodpadów, w których wybierała bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Wyselekcjonowane materiały trafiły na warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy dowie-dzieli się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z warsztatów przygotowywany zostanie materiał wideo, który trafi na kanał YouTube ERPTV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą, jak właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

- W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i arty-styczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo spodobały się uczestnikom. Dlatego postanowiliśmy kontynuować akcję w kolejnych latach. Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Cieszymy się, że w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę oderwali się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchomili swoją wyobraźnię i zrobili coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych - mówi Mikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

W 2022 r. wspólnie z projektantką mody - Anną Kubisz ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazło się Miasto Łomża na czele z prezydentem Mariuszem Chrznowskim. Recyklingowe stylizacje zaprezentują gwiazdy podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu 2022 r. w Warszawie. Wśród znanych osób, które do tej pory wspierały akcję znalazły się: Barbara Kurdej - Szatan, Anna Mucha, Paulina Sykut - Jeżyna, Katarzyna Cichopek, Tamara Gonzalez - Perea, Monika Richardson, Anna Popek, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Bosacka, Marta Wiśniewska, Monika Miller, Ruda z Red Lips, Conrado Moreno, Zygmunt Chajzer i inni. Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez młodzież z Łomży dowiemy się już wkrótce!


tekst i foto: Europejska Platforma Recyklingu