Czym różnią się poszczególne rodzaje alkomatów? Poznaj ich działanie

Alkomaty powinny znajdować się nie tylko na wyposażeniu dużych firm, ale także każda osoba, której zdarza się od czasu do czasu coś wypić i jest kierowcą, powinna taki model posiadać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że metabolizm alkoholu może być różny, stąd nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy trzeźwi, to dopuszczalne normy mogą być przekroczone. Alkohol wpływa negatywnie na koncentrację, ale i uwagę, dlatego też dla swojego bezpieczeństwa i innych warto kontrolować jego stężenie w wydychanym powietrzu przy użyciu alkomatu. Dostępne są różne rodzaje alkomatów. Warto dowiedzieć się o nich więcej.

Alkomaty elektrochemiczne - mocne i funkcjonalne

Zdecydowanie lepszym wyborem są alkomaty elektrochemiczne, gdzie występuje sensor elektrochemiczny. W tym przypadku nie występuje podatność na czynniki zakłócające pomiar, choćby rodzaj spożywanego jedzenia czy wilgotność powietrza nie mają na niego wpływu. Są to urządzenia, które pracują na baterie, jednak nawet rozładowująca się bateria nie ma wpływu na jakość pomiaru. Nie trzeba też wykonywać tak często kalibracji, oczywiście wszystko zależy od zaleceń producenta. Jest to okres średnio raz do roku. Dobrej jakości urządzenia oferuje alkopatrol.pl. W przypadku tych urządzeń jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną. Molekuły alkoholu zasysane są do czujnika w ostatniej fazie dmuchania, co gwarantuje rzetelny pomiar.

Alkomaty półprzewodnikowe - co warto wiedzieć?

Alkomaty półprzewodnikowe są bardzo tanie, ale również popularne. Najczęściej kupuje się je do użytku prywatnego. Trzeba wiedzieć, że na wynik pomiaru może mieć wpływ spożyty wcześniej posiłek. Takie alkomaty są bardzo wrażliwe także na wilgotność powietrza. W tym przypadku użyty sensor półprzewodnikowy nie jest maksymalnie wydajny i często może dochodzić do jego rozkalibrowania, zatem kalibracja urządzenia jest niezbędna co sześć miesięcy, bądź w sytuacji, gdy wyniki stają się niemiarodajne. Warto tutaj kierować się zaleceniami producenta.

Ostatni typ alkomatów to spektrofotometryczne. Są to urządzenia duże, przeznaczone do użytku profesjonalnego. Przy ich użyciu można wykonywać wiele pomiarów po sobie. Są całkowicie odporne na czynniki zewnętrzne i mało awaryjne. Nie trzeba ich również często kalibrować. Niemniej jednak ich koszt to nawet kilka tysięcy złotych, w związku z tym raczej nie są przeznaczone do użytku prywatnego, a firmowego.