Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

W łomżyńskim Ratuszu odbyło się spotkanie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i przewodniczącej Rady Miejskiej Alicji Konopki z przybyłymi na Dni Łomży zagranicznymi delegacjami z miast partnerskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Pavlikeni z Bułgarii, miejscowości Borysław i Nowogród Wołyński z Ukrainy oraz Rejonu Solecznickiego z Litwy.

Prezydent Mariusz Chrzanowski podziękował przybyłym delegacjom za przyjazd do Łomży i wspólne świętowanie dni naszego miasta. Podkreślił, że jest to też możliwość wzajemnych rozmów na temat rozwoju współpracy i dalszych pomysłów na przedsięwzięcia i projekty, które mogłyby być razem realizowane w kolejnych latach. - Tych projektów realizujemy kilka, w tym ostatnio dotyczący Centrów Integracji Społecznych z udziałem Solecznik i Pavlikeni. Ponadto do Narodowego Centrum Kultury został zgłoszony projekt odnośnie współpracy z Ukrainą, gdyż mamy kolejne pomysły, by tę współpracę rozszerzyć – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że toczą się pierwsze rozmowy z delegacjami z Ukrainny określające obszary, w jakich te projekty mogłyby być realizowane.

Przybyłe delegacje przekazały najlepsze życzenia mieszkańcom naszego miasta z okazji rocznicy nadania praw miejskich. Zadeklarowały również chęć rozwijania wzajemnej współpracy.

Relacje z Pavlikeni zostały nawiązane w 2017 roku podczas Polsko-Bułgarskiego Forum Gospodarczego w Sofii. To 30-tysięczna gmina położona pomiędzy Sofią i Warną w północnej Bułgarii. Jest regionem rolniczym z dużą ilością firm działających w branży rolno-spożywczej i budowlanej. Słynie z produkcji róż ogrodowych.

Borysław to miasto liczące 37 tysięcy mieszkańców. Położone jest w zachodniej Ukrainie w obwodzie lwowskim. Historia ukraińskiego miasta nieodłącznie związana jest z naszym krajem. Przed drugą wojną światową oraz we wcześniejszych okresach leżało ono bowiem w granicach Polski. Współpraca z Łomżą trwa również od 2017 roku.

Nowogród Wołyński to 56-tysięczne miasto położone pomiędzy Lwowem i Kijowem. Współpracę między oboma miastami w połowie lat 90 XX wieku inaugurowała m.in. obecna radna Hanka Gałązka i łomżyński oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wzajemne kontakty polegały głównie na organizacji staży zawodowych dla lekarzy z Ukrainy w łomżyńskim szpitalu oraz kolonii dla dzieci zarówno w Łomży, jak i na Ukrainie. Młodzież z tej miejscowości często uczestniczy w Igrzyskach Polonijnych.

Również w połowie lat 90 ubiegłego stulecia nawiązana została współpraca partnerska z Solecznikami na Litwie. Rejon Solecznicki zamieszkuje bardzo dużo osób mających silne związki z naszym krajem. Współpraca ukierunkowana jest przede wszystkim na edukację i wymianę młodzieży. Każdego roku w ramach porozumienia partnerskiego młodzież z Litwy przyjeżdża do naszego miasta na Igrzyska Polonijne.

W miniony weekend w Łomży gościli także przedstawiciele Kołomyi z Ukrainy, a na jutrzejszych obchodach Dni Miasta spodziewana jest delegacja z Czechowic – Dziedzic.

foto: Kamil Brzostowski