Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Różna wartość tej samej nieruchomości - od czego zależy?

Zdarza się, że dwa - wydawałoby się identyczne - mieszkania o podobnym metrażu i rozkładzie są inaczej wyceniane. Różnica w cenie za metr kwadratowy jest na tyle duża, że powstaje pytanie - od czego ona zależy? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie!

Lokalizacja jest kluczowa

Niektórym ciężko uwierzyć, że lokalizacja ma tak wielkie znaczenie dla wartości mieszkania, ale to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych parametrów decydujący o wycenie. Nie zdziwmy się, jeśli dwa bardzo podobne mieszkania, ale leżące w dwóch różnych częściach miasta, są zupełnie inaczej wyceniane. I dotyczy to nie tylko największych aglomeracji na czele z Warszawą, ale też innych ośrodków miejskich, na przykład nowe mieszkania w Białymstoku są przede wszystkim wyceniane pod kątem atrakcyjności lokalizacji. Jest więc ona kluczowa i decyduje w ogromnej mierze o cenie nieruchomości.

Zyskują też mieszkania i domy blisko rozbudowanej infrastruktury, zapewniającej dostęp do sklepów, przystanków komunikacji miejskiej, punktów usługowych, szkół, przedszkoli itd. Równie istotne jest też to, aby nieopodal miejsca zamieszkania były tereny rekreacyjne, gdzie można spacerować, trenować czy po prostu odpoczywać na łonie natury.

Piętro również ma znaczenie

Cena w dużej mierze uzależniona jest też od tego, na jakim piętrze znajduje się lokal. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania położone na pierwszym i drugim piętrze, nie dziwi więc, że są najdroższe. Mniej zapłacimy za nieruchomości położone na parterze i na ostatnim piętrze. Większość woli mieszkać niżej, ale parter nie cieszy się wielką popularnością z uwagi na większe ryzyko włamania, trudniej tu też o prywatność. Najwyższa kondygnacja także ma liczne mankamenty: ryzyko zalania i nagrzewania się pomieszczeń podczas fali upałów.

Inne istotne parametry. Co jest dodatkowo ważne?

Wartość nieruchomości uzależniona jest więc w największym stopniu od tego, gdzie się znajduje, zarówno gdy chodzi o jej położenie na mapie miasta, jak i kondygnację. W dalszej kolejności o cenie mieszkania decydują cechy użytkowe lokalu, czyli jego powierzchnia, metraż, rozkład pomieszczeń, dostęp do dodatkowej powierzchni (balkon, taras), wysokości czynszu itp. Istotnym jest również rok powstania budynku.

Status prawny - dlaczego trzeba go poznać?

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy z drugiej ręki, koniecznie musimy sprawdzić jego status prawny. W tym celu zapoznajmy się z księgą wieczystą nieruchomości. Czasem się zdarza, że nieruchomość jej nie ma, co może być spowodowane różnymi czynnikami. Zaniża to wartość nieruchomości, podobnie jak kwestie związane na przykład z roszczeniami osób trzecich.

Widzimy zatem, że jest kilka czynników, które mają niebagatelny wpływ na to, ile warte jest mieszkanie. Weźmy to pod uwagę, gdy będziemy szukać swojego miejsca do życia.