Młody łomżanin na szachowych Mistrzostwach Europy
Przejdź do fotogalerii
W tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach w roczniku 2011 wystąpił łomżanin Tomasz Obrycki. Zmagania młodych reprezentantów z różnych państw Starego Kontynentu odbyły się w dniach 1-11 sierpnia w słowackiej Bratysławie. Wyjazd szachisty został dofinansowany przez Urząd Miejski w Łomży kwotą 5,5 tys. zł.

Tomasz Obrycki po 9 rundach z wynikiem 5 punktów zajął 32. miejsce w najmłodszej grupie wiekowej zawodników do lat 8, w której zwyciężył reprezentujący Turcję Erdogmus Yagiz Kaan uzyskując 8,5 pkt. Na niższych miejscach na podium uplasował się Rosjanin Temirbekov Taimaz (7 pkt) i występujący w barwach Azerbejdżanu Karimli Yusif (7 pkt).

W tej samej kategorii wiekowej nasz kraj reprezentowało jeszcze czterech innych zawodników. Na najwyższym miejscu spośród szachistów z naszej kadry sklasyfikowany został Filip Ochędzan (12. miejsce). Niższe lokaty zajęli kolejno: Krzysztof Zawal (84. miejsce), Jakub Lewek (66. miejsce) oraz Karol Mielcuch (60. miejsce).

Zawodnik z rocznika 2011 uzyskał kwalifikacje do udziału w Mistrzostwach Europy w związku z zajęciem VI miejsca w Pucharze Polski rozgrywanego na przełomie kwietnia i maja tego roku w Szczyrku. Jego wyjazd z kadrą Polski na sportowe wydarzenie wraz z trenerem i rodzicem został dofinansowany przez Miasto Łomża w kwocie 5,5 tys. zł.

Tomasz Obrycki należy do Klubu Sportowego "Elbrus" Łomża. Jest to Fundacja założona w 2018 r. Jego trenerem jest Vafa Mammadov, który przez wiele lat prowadził zawodników łomżyńskiego Klubu Szachowego "Maraton".

Tekst: Łukasz Chełchowski