UM Łomża: Kultura bułgarska w Łomży

3 min czytania

Przejdź do fotogalerii

Występ artystyczny zespołów artystycznych Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży

  • Degustacja potrwa kuchni bułgarskiej

Wernisaż malarski, występy muzyczne, czy degustacja potraw kuchni bułgarskiej. Tak wyglądał Dzień Bułgarski w Łomży. W bułgarskim święcie, którego główna część odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości wziął udział ambasador Republiki Bułgarii w Polsce Emil Savov Jalnazov.

****- Dziękuję organizatorom dzisiejszego spotkania, przede wszystkim prezydentowi Łomży, za zaproszenie i ciepłe przyjęcie. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że mamy wydarzenie, w którego centrum jest Bułgaria. W osobach prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i honorowego konsula Witolda Karczewskiego mamy bardzo dobrych przyjaciół i doskonałą współpracę. Jej potwierdzeniem jest podpisanie umowy pomiędzy Łomżą i Pavlikeni, która jest wielowymiarowa mówił ambasador Emil Savov Jalnazov apelując do młodych ludzi, by nawiązywali współpracę odnośnie nowych technologii w ramach tego porozumienia. - Niedawno obchodziliśmy stulecie nawiązania stosunków między oboma krajami, a nawiązanie współpracy w zakresie nowych technologii będzie doskonale uzupełniać cały obraz wielowymiarowości tej współpracy dodawał.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podziękował ambasadorowi za uświetnienie uroczystości, kierując szczególne słowa w kierunku honorowego konsula Republiki Bułgarii w Białymstoku Witolda Karczewskiego. - Dziękuję panu konsulowi, że na przestrzeni lat Bułgaria dla naszych mieszkańców stała się bliższa, gdyż podejmowaliśmy w tym zakresie szereg inicjatyw w naszym mieście mówił wyliczając przy tym wystawę malarstwa w Domku Pastora, ubiegłoroczny Dzień Bułgarski na Starym Rynku, czy podpisanie umowy o współpracy z miastem Pavlikeni w Bułgarii. - Mamy wspólne inicjatywy w zakresie gospodarki, pisania projektów i to jest piękna rzecz dla samorządu, że ta współpraca międzynarodowa może się rozwijać. Jest to możliwe właśnie dzięki osobom będącym takim motorem napędowym tej współpracy mówił włodarz miasta.

- Bardzo cenię sobie Bułgarię, jest dużo pozytywnych opinii na temat tego państwa, szczególnie pod kątem turystycznym. Są tam Złote Piaski i Morze Czarne. Kiedyś Polska miała do niego dostęp i żałuję, że już go nie mamy żartowała z kolei poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bernadeta Krynicka. - Cieszę się, że nasze miasto nawiązało współpracę z miastem w Bułgarii, dzięki czemu pod względem gospodarczym i turystycznym mamy szansę wspólnego poznawania się. W Sejmie są grupy bilateralne, wśród których jest grupa bułgarska, której przewodniczącym jest senator Ryszard Mamątow z Ostrołęki, a w tej grupie większość stanowią posłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Bułgaria kulturowo jest bliżej nas i warto te kontakty rozwijać mówiła parlamentarzystka ziemi łomżyńskiej.

- Dziś była namiastka Bułgarii. Jeden z dziennikarzy zapytał mnie, dlaczego Bułgaria. Bo to jest kraj przyjazny i bliski, w którym można robić opłacalne interesy. Poprzez dzisiejsze spotkanie obchodzimy 141. rocznicę odzyskania niepodległości przez Bułgarię i 101. rocznicę nawiązania kontaktów dyplomatycznych między naszymi krajami. Tej uroczystości nie byłoby, gdyby nie gospodarz miasta, prezydent Mariusz Chrzanowski, ponieważ w poprzedniej kadencji nawiązał współpracę z miastem Pavlikeni podkreślał honorowy konsul Republiki Bułgarskiej w Białymstoku dziękując ambasadorowi Republiki Bułgarii w Polsce, że mimo napiętego harmonogramu, udało mu się wspólnie z małżonką przyjechać do Łomży. W imieniu zarządu województwa podlaskiego gratulacje zrealizowania wspaniałej inicjatywy przekazał wicemarszałek województwa Marek Olbryś. Do gratulacji dołączył się również starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Dzień Bułgarski w Łomży miał na celu przybliżanie mieszkańcom miasta kultury oraz relacji gospodarczych kraju położonego nad Morzem Czarnym. Najpierw w Domku Pastora odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, na którym radca handlowy Jordan Draganchev omawiał możliwości inwestowania w Bułgarii i relacje gospodarcze polsko bułgarskie. Punkt kulminacyjny wydarzenia nastąpił później w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości. Były tam występy artystyczne zespołów Regionalnego Ośrodka Kultury, czy degustacja potraw kuchni bułgarskiej. Imprezie towarzyszył też wernisaż bułgarskiej malarki mieszkającej w Łomży Ivayli Żivkowej. - Tak jak sztukę trzeba poczuć, tak też Bułgarię. Należy ją odwiedzić, pospacerować nad morzem, po wspinać się w górach. Tam inaczej smakuje bułgarskie wino niż w Polsce, kuchnia, także zachęcam do podróży i poznawania bliżej mojego kraju. Cieszę się, że jestem rodowitą Bułgarką, ale też w pewnym sensie już zadomowioną łomżanką mówił artystka.

Autor: krystian