Żołnierz Niezłomny - Stanisław Marchewka ps. ”RYBA”
Przejdź do fotogalerii
3 marca 2019 r. w niedzielne przedpołudnie mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, rozpoczęły się uroczystości związane z poświęceniem grobu żołnierzy Armii Krajowej por. Stanisława Marchewki ps. „Ryba” i jego żony Agnieszki w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powiat Łomżyński reprezentowali Starosta Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński oraz Tadeusz Góralczyk Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego.

Na naszych oczach spełnia się przepowiednia podpułkownika Łukasza "Pługa" Cieplickiego, który grypsował z celi śmierci: „Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska". Jakże prorocze okazały się te słowa w odniesieniu do losów tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego, walczących samotnie w lasach, bez sojuszników i nadziei na zwycięstwo. Do ludzi, którym w podzięce za wojenną służbę w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, narzucona władza zgotowała prześladowania, a często i śmierć." Jednym z nich był por. Stanisław Marchewka pseudonim „Ryba”, który zginął w Jeziorku nocą z 3 na 4 marca 1957 r., z bronią w ręku. Uważany jest za ostatniego partyzanta Ziemi Łomżyńskiej.

W 62 rocznicę śmierci ww. „Żołnierza Niezłomnego” przy odremontowanym, staraniem Oddziału IPN w Białymstoku, nagrobku por. Stanisława Marchewki – żołnierza AK i jego żony Agnieszki, spotkali się potomkowie por. Marchewki, samorządowcy, parlamentarzyści, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, środowiska nauczycieli, poczty sztandarowe: wojska, policji, straży pożarnej, delegacje władz i mieszkańcy gminy Piątnica, aby uczestniczyć w poświęceniu pomnika i oddać hołd por. Stanisławowi Marchewce i „Żołnierzom Niezłomnym”.

Po mszy świętej dr. hab. Krzysztof Sychowicz, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku przybliżył obecnym w kościele historię życia i walki ostatniego partyzanta Ziemi Łomżyńskiej. Podkreślał, że „… por. Marchewka był bliskim współpracownikiem dwóch głównych partyzantów regionu - kpt. Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec” - komendanta obwodu ZWZ – AK Łomża, oraz mjr. Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda”, który był prezesem rejonowym „Wolność i Niezawisłość” i podzielił ich dramatyczny los. Zwracał uwagę, że nie tworzyli oni band, ale byli członkami struktur organizacyjnych konspiracyjnego państwa polskiego. Struktur walczących o wolną i niepodległą Polskę od 1939 roku. Nas tych terenach przeciwko kilkudziesięciu ukrywającym się partyzantom rzucano kilka tysięcy funkcjonariusz KBW, UB, milicjantów i kapusiów…”.

Na koniec uroczystości głos zabrali: Poseł na Sejm Antoni Kołakowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Artur Wierzbowski Wójt Gminy Piątnica oraz dr Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

‘….Oni nie prosili
Nie kłaniali się w pas
Dzielnie walczyli
O Polskę i o Nas

Czas uszanować los
Wyklętych Żołnierzy
I pamiętać zawsze
ZACHOWALI SIĘ JAK NALEŻY…” (Husky)

2019-03-04 13:20 Opublikował: Wydział PRiK
Drukuj