Rycerze na koniach, szable i kopie. Husarski turniej wraca do Łomży

Rycerze na koniach, szable i kopie. Husarski turniej wraca do Łomży

FOT. UM Łomża

Konie, łuki i broń używana przez dawną jazdę Rzeczypospolitej pojawią się podczas wydarzenia przy muszli koncertowej. W Łomży rywalizacja husarska będzie połączona z pokazami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tegoroczny turniej ma przypomnieć także postać Zygmunta Zbierzchowskiego, porucznika husarskiego pochodzącego z miasta.

  • Nad Narwią odbędzie się rywalizacja najlepszych husarzy
  • Łucznictwo konne i broń husarska przed turniejem
  • Historia Zbierzchowskiego wraca do miejskiej pamięci

Nad Narwią odbędzie się rywalizacja najlepszych husarzy

II Ogólnopolski Turniej Husarski „Skrzydła Chwały” zaplanowano na sobotę 22 sierpnia. Husarskie zmagania rozpoczną się o godz. 15.00 na terenie muszli koncertowej, ale wcześniej uczestnicy zobaczą pokazy i prezentacje związane z dawną sztuką wojenną. Dzięki temu osoby, które przyjdą wcześniej, nie będą czekały wyłącznie na samą rywalizację.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Obowiązek Polski. Jej prezes Dariusz Wasilewski podkreśla, że turniej ma nie tylko widowiskowy, lecz także edukacyjny charakter. Jednym z jego głównych tematów będzie zwycięstwo pod Wiedniem oraz historia Zygmunta Zbierzchowskiego.

Głównym, edukacyjnym punktem tego wydarzenia będzie uczczenie wiktorii wiedeńskiej i bardzo sławnego, ale wciąż jeszcze zapominanego porucznika husarskiego z Łomży Zygmunta Zbierzchowskiego

Według organizatora Zbierzchowski poprowadził szarżę pod Wiedniem z rozkazu króla Jana III Sobieskiego. Przypomnienie tej postaci ma pokazać, że historia związana z Łomżą wykracza poza lokalne opowieści i łączy się z jednym z najbardziej znanych zwycięstw polskiego oręża.

Łucznictwo konne i broń husarska przed turniejem

Program rozpocznie pokaz łucznictwa konnego z udziałem Natalii Koprowskiej, mistrzyni Polski. Później w sektorze rekonstrukcyjnym zaplanowano prezentacje wyposażenia, namioty oraz pokazy posługiwania się bronią.

Widzowie zobaczą między innymi:

  • szermierkę polską szablą husarską,
  • użycie pałasza,
  • prezentację koncerza,
  • pokazy walki długą kopią.

Dariusz Wasilewski zaznaczał, że część programu przygotowano z myślą o młodszych uczestnikach. Rekonstruktorzy pokażą, jak wyglądały elementy uzbrojenia i techniki, które przez lata budowały legendę husarii.

Historia Zbierzchowskiego wraca do miejskiej pamięci

Do wydarzeń z bitwy pod Wiedniem odniósł się także radny Andrzej Grzymała. Opowiadał o zadaniu, które otrzymał chorąży Zbierzchowski – miał rozpoznać teren i sprawdzić tak zwane wilcze doły.

Podczas słynnej bitwy pod Wiedniem, chorąży Zbierzchowski został wysłany na sprawdzenie tzw. wilczych dołów.

Radny mówił również, że żołnierze zaatakowali Turków, a ze 120 uczestników wyprawy wszyscy wrócili. Była to chorągiew Aleksandra Królewicza, syna Jana III Sobieskiego. Zdaniem Andrzeja Grzymały ich działanie mogło mieć znaczenie dla przebiegu starcia.

Pierwsza edycja turnieju spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dziękował organizatorom za przygotowanie wydarzenia, określając je jako wartościową lekcję historii i sposób na przypominanie bohaterów związanych z miastem.

na podstawie: Urząd Miejski w Łomży.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Łomża). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji