Herstory w Łomży - biblioteka stawia kobiece historie w centrum książek

FOT. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rusza z projektem, który może dobrze namieszać w czytelniczym kalendarzu miasta. „HERstory - odkryj kobiecą siłę w książkach” łączy spotkania, edukację i działania w sieci, a przy tym wyraźnie kieruje uwagę na kobiety - te, które piszą, i te, które stają się bohaterkami literackich opowieści. 📚
- W bibliotece pojawią się nazwiska, które czytelnicy znają z półek i nagród
- HERstory nie kończy się na spotkaniach, bo mocno wchodzi też w lokalną pamięć
- Polecam Jak Ona i Twórcza przestrzeń autorki mają wyciągnąć ludzi z domów i ekranów
W bibliotece pojawią się nazwiska, które czytelnicy znają z półek i nagród
Projekt zapowiada się jako mocny literacki zestaw, bo do Łomży mają przyjechać dwie rozpoznawalne autorki polskiego reportażu i biografii. W programie znalazły się spotkania z Anną Kamińską oraz Magdaleną Grzebałkowską, czyli pisarkami, które potrafią opowiadać o życiu tak, że zwykła biografia zamienia się w wciągającą historię.
Kamińska jest znana m.in. z książek o Simonie Kossak, Wandzie Rutkiewicz i Halinie Krüger-Syrokomskiej. Grzebałkowska ma na koncie biografie ks. Jana Twardowskiego i Zdzisława Beksińskiego, a także głośne tytuły „1945. Wojna i pokój” oraz „Wojenka”. To właśnie takie nazwiska mogą przyciągnąć do biblioteki nie tylko stałych czytelników, ale też tych, którzy lubią literaturę z mocnym, reporterskim nerwem ✍️
HERstory nie kończy się na spotkaniach, bo mocno wchodzi też w lokalną pamięć
W projekcie ważne miejsce zajmie wykład dr Marii Bauchrowicz-Tockiej „Łomżyńskie HERoski”. To propozycja, która zdejmuje kurz z lokalnej historii i przypomina kobiety związane z ziemią łomżyńską, często obecne w pamięci miasta zbyt rzadko, jakby obok głównego nurtu opowieści. Dzięki temu HERstory ma nie tylko promować czytanie, ale też porządkować wiedzę o tym, kto naprawdę współtworzył region.
To właśnie ten regionalny wątek może być jednym z najmocniejszych punktów projektu. Łomża dostaje okazję, by spojrzeć na własną historię przez kobiecą perspektywę - bez szkolnego patosu, za to z konkretem i żywą opowieścią.
Polecam Jak Ona i Twórcza przestrzeń autorki mają wyciągnąć ludzi z domów i ekranów
HERstory nie zamyka się w sali spotkań. Biblioteka uruchamia też działania, które mają wejść w codzienność mieszkańców i przenieść literaturę do mediów społecznościowych oraz domowych kącików do czytania. W kampanii „Polecam Jak Ona” czytelnicy i bibliotekarze będą podpowiadać wartościowe książki pisane przez kobiety albo o kobietach. 🖋️
Drugim ruchem będzie konkurs fotograficzny „Twórcza przestrzeń autorki”. Uczestnicy mają pokazać swoje miejsca do czytania lub pisania, a najciekawsze prace trafią potem na wystawę w bibliotece i do internetu. To prosty pomysł, ale bardzo nośny - bo każdy ma w domu jakiś kąt, który aż prosi się o literacką opowieść.
Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatne. Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatne. Inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki” 2026, a wśród partnerów są Instytut Studiów Kobiecych i Łomżyńska Rada Kobiet.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Stary Rynek zamieni się w galerię i scenę podczas finału „Światłem/Cieniem”

Na św. Rocha do Nowogrodu pojedzie specjalny autobus MPK

Zderzenie BMW i dwóch hulajnóg w Łomży. Sprawę rozstrzygnie sąd

Zaginiony 16-latek z Niemiec odnaleziony w Łomży podczas postoju autobusu

Mammobus przy Domku Pastora. Bezpłatne badania dla mieszkanek Łomży

Jak wybrać najlepsze usługi DDD w Łomży i na co zwrócić uwagę przy współpracy z firmą?
![[PIŁKA NOŻNA] Pelikan Łowicz – ŁKS Łomża 3:2. Gospodarze zaczęli sezon od zwycięstwa w Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I)](/images/mecz/thumbnails/pelikan-lowicz-lks-lomza-01082026-32.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Pelikan Łowicz – ŁKS Łomża 3:2. Gospodarze zaczęli sezon od zwycięstwa w Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I)

Włoski blues pod Arkadami. Andrea De Luca zagra w Łomży

Gitarowe hity lat 60. zabrzmią na Starym Rynku w Łomży

Fala upałów w Łomży. Zalecenia dotyczą dzieci, pracy i bezpieczeństwa

Muzyka wraca na Stary Rynek. Caffe Kultura zagra przez dwa weekendy

Nowy most w Milewie kończy z ograniczeniem do 3,5 tony

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Syreny zabrzmią w Łomży. Uroczystości przy pomnikach AK
Przydatne dane teleadresowe
- Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży - bilety, godziny kasy i sala koncertowa
- Biblioteka Pedagogiczna w Łomży - kontakt, godziny, zasady wypożyczeń i katalog online
- MPEC Łomża - kontakt, taryfa, przyłącza i historia przedsiębiorstwa
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Łomży - msze, kancelaria, kontakt
- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży - kontakt, godziny, dokumenty
- Prokuratura Okręgowa w Łomży - kontakt, godziny i zawiadomienie o przestępstwie
