Łomżyński powiat otworzył drzwi Łotyszom i pokazał, jak żyje kultura

FOT. Starostwo Powiatowe w Łomży
W Drozdowie i Łomży tego dnia kultura nie była dekoracją, ale głównym tematem rozmów, spacerów i pokazów. Do Powiatu Łomżyńskiego przyjechała piętnastoosobowa delegacja z Augšdaugavy na Łotwie, a gospodarze postawili na konkrety – instytucje, edukację i ludzi, którzy na co dzień budują lokalne życie artystyczne. Wizyta miała też mocny finał sportowy, bo na koniec nie zabrakło gratulacji dla tancerzy AKAT.
- W Drozdowie i Łomży pokazali, jak działa kultura od kulis
- Na finał padły gratulacje dla tancerzy AKAT
W Drozdowie i Łomży pokazali, jak działa kultura od kulis
9 kwietnia w Powiecie Łomżyńskim gościła delegacja z partnerskiego powiatu Augšdaugava, z którym współpraca trwa nieprzerwanie od 2005 roku. Na czele grupy stanął starosta Vitalijs Aizbalts, towarzyszyli mu zastępcy Janis Proms i Olesja Nikitina oraz Peteris Dzalbe, dyrektor wykonawczy powiatu i prezes Związku Polaków na Łotwie.
Rozmowy toczyły się wokół tego, jak kultura jest organizowana po obu stronach granicy i jaką rolę pełnią w tym samorządy. Gościom zaprezentowano nie tylko strukturę instytucji, ale też to, co dla mieszkańców zwykle najciekawsze – rzeczywistą ofertę, codzienną pracę i różnorodność działań kulturalnych w regionie.
Delegacja odwiedziła Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. W muzeum oglądano ekspozycje i poznawano działalność edukacyjną placówki, a w ROK-u można było zobaczyć zajęcia prowadzone na co dzień. To właśnie taki bezpośredni kontakt najlepiej pokazuje, że kultura nie kończy się na afiszu wydarzeń, tylko żyje w pracowniach, salach i na scenach.
Na finał padły gratulacje dla tancerzy AKAT
Zwieńczeniem wizyty było spotkanie z najlepszymi tancerzami Klubu Tańca Towarzyskiego Sportowego AKAT. Młodzi artyści otrzymali uroczyste gratulacje za osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej, a ten akcent dobrze domknął cały program spotkania – od rozmów o instytucjach po pokaz tego, jak wygląda sukces budowany na treningu i systematycznej pracy.
Takie wizyty nie są jedynie kurtuazją między samorządami. Dają przestrzeń do porównania rozwiązań, podpatrzenia dobrych praktyk i szukania pomysłów, które potem można przenieść do własnych działań. W Łomżyńskiem ten wątek wraca nie po raz pierwszy – podczas poprzedniego spotkania z partnerami z Łotwy, w listopadzie ubiegłego roku, rozmowy koncentrowały się na sporcie.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Łomży.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Łomży). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Nosowska przyjedzie do Łomży na wieczór, który może zaskoczyć szczerością

Nad Niemnem i młodzi mistrzowie z Łomży stworzyli jubileuszowy wieczór

Drewno zaczęło mówić ludzkimi postaciami w łomżyńskim ROK-u

Śniadowo oddało hołd tym, których wywieziono na Sybir

W Łomży trzy tragiczne historie spotkały się w Dolinie Pamięci

Łomżyński powiat otworzył drzwi Łotyszom i pokazał, jak żyje kultura

Leśmian wraca na scenę z muzyką i urodzinową kartką dla widza
![[PIŁKA NOŻNA] Wigry Suwałki – ŁKS Łomża 1:0 w Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I) – gol Matusa przesądził o derbach](/images/mecz/thumbnails/wigry-suwalki-lks-lomza-12042026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Wigry Suwałki – ŁKS Łomża 1:0 w Betclic 3. Liga Grupa 1 (Grupa I) – gol Matusa przesądził o derbach

Znaleziony telefon trafił do śmieci, a 27-latek do zarzutu w Łomży

W Łomży działa miejsce, w którym tempo wyznacza potrzeba jednego dziecka

Młodzi z Łomży pokazali, że biznesowy pomysł może zacząć się w szkolnej ławce

W Łomży pamięć o Katyniu i Smoleńsku wróciła w ciszy Doliny Pamięci

Silny wiatr przewrócił drzewa i zerwał dachy - strażacy mieli ręce pełne pracy

