Łomża oddaje hołd Żołnierzom Wyklętym: szczegóły uroczystości i koncertu
Łomża upamiętnia niezłomnych bohaterów niepodległości. Seria wydarzeń w hołdzie Żołnierzom Wyklętym odbędzie się w naszym mieście, przypominając o ich odwadze i poświęceniu w walce o wolną Polskę.
  1. 1 marca, o 10:00, pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski, mieszkańcy Łomży oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym, składając kwiaty. Uroczystość uświetni obecność kompanii honorowej 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz poczt sztandarowych.
  2. Tego samego dnia, o 19:00, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaprasza na koncert "Iskra Nadziei - Podlaskie w hołdzie Wyklętym".
  3. 3 marca na Forcie III w Piątnicy odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", startujący o 12:00. Zapisy ruszają o 10:00.
  4. O godz. 16:00 w Katedrze Łomżyńskiej zostanie odprawiona Msza święta w intencji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego oraz ich rodzin.
  5. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, jest państwowym świętem ustanowionym ustawą z 3 lutego 2011 roku, mającym na celu uhonorowanie żołnierzy drugiej konspiracji.

Łomża, z głębokim szacunkiem i uznaniem, przygotowuje się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zapraszając wszystkich mieszkańców do wspólnego oddania hołdu bohaterom, którzy z niezłomną postawą walczyli o wolność i niepodległość Polski. Pamięć o tych, którzy sprzeciwiali się narzuconemu ustrojowi, jest ważnym elementem naszej lokalnej i narodowej tożsamości.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się symboliczne złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym bohaterów, a także koncert, który ma na celu przypomnienie o wartościach, za które walczyli Żołnierze Wyklęci. Dodatkowo, Bieg Pamięci oraz Msza święta będą okazją do refleksji nad ofiarą tych, którzy nie zawahali się poświęcić wszystkiego za wolną Polskę.

Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi wyraz naszego narodowego szacunku i pamięci o walce bohaterów drugiej konspiracji. Ich niezłomność i wiara w niepodległą Polskę są dla nas dzisiaj inspiracją i przypomnieniem o wartości wolności.


Na podst. Urząd Miejski w Łomży