Tłumy na Starym Rynku - wspólne świętowanie podczas Wieczerzy Wigilijnej

Stary Rynek w Łomży znów zmienił się w miejsce pełne świątecznego zgiełku i ciepła. Mieszkańcy przyszli na Wieczerzę Wigilijną, odwiedzili jarmark i dzielili się opłatkiem przy scenie. W tle były kolędy, Betlejemskie Światło Pokoju i stoły zastawione tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez miejskie placówki. To spotkanie pokazało, jak bardzo mieszkańcy cenią wspólne chwile w okresie przedświątecznym.
- Wieczerza Wigilijna i jarmark na Starym Rynku - jak wyglądało świętowanie
- Z mównicy do serc - życzenia i głosy dla Łomży
Wieczerza Wigilijna i jarmark na Starym Rynku - jak wyglądało świętowanie
Na Starym Rynku wydarzenie poprzedził Jarmark Bożonarodzeniowy “Ogrzej się z MPEC”, gdzie wystawiło się około 60 wystawców z rękodziełem, regionalnymi produktami i świątecznymi potrawami. W programie znalazł się barwny korowód Świętego Mikołaja przygotowany przez Krakowski Teatr Uliczny “Scena Kalejdoskop”, a także koncerty i łomżyńskie kolędowanie z udziałem Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Harcerze przekazali na scenie Betlejemskie Światło Pokoju, po czym zapłonęło ognisko jako symbol jedności i ciepła.
Dla uczestników przygotowano miejsce do odpoczynku i ogrzania się. Wokół rozstawiono stoiska z przysmakami i prezentami – towarzyszyła temu rodzinna atmosfera, przyciągająca zarówno starszych, jak i najmłodszych.
Z mównicy do serc - życzenia i głosy dla Łomży
Na scenie zabrali głos przedstawiciele miasta i duchowieństwa. Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił wagę tej tradycji i życzył mieszkańcom spokoju oraz pomyślności w życiu osobistym i rozwoju miasta. Przytoczył najważniejszy fragment przesłania:
“Łomżyńska Wieczerza Wigilijna to nasza piękna tradycja, którą pielęgnujemy od kilkunastu lat.”
— Mariusz Chrzanowski
Słowa duchownego dopełniły atmosferę.
“Dla nas, chrześcijan, tym prawdziwym światłem jest Jezus Chrystus.”
— biskup Janusz Stepnowski
Do życzeń dołączyli także: Wiesław Grzymała, posłowie Bogumiła Olbryś, Alicja Łepkowska-Gołaś, Jacek Sasin, senator Marek Komorowski, członek zarządu województwa Jacek Piorunek, wicestarosta Anna Gawrych oraz list z życzeniami od wojewody Jacka Brzozowskiego.
Po części oficjalnej przyszła pora na wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem oraz poczęstunek przygotowany przez miejskie placówki oświatowe. Wśród dań dostępnych dla uczestników znalazły się m.in.:
- 2000 pierogów z kapustą i grzybami od Bursy Szkolnej nr 2;
- 2000 pierogów z kapustą i cebulką i 20 kg śledzi od Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7;
- 50 kg łazanek z makiem i miodem od Bursy Szkolnej nr 3;
- 200 kg kapusty z grzybami, 50 litrów barszczu wigilijnego i 20 kg uszek od Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4;
- dodatkowo 50 kg cukierków i 50 bochenków chleba przygotowane przez Bursę Szkolną nr 1.
Organizatorami wydarzenia były Miasto Łomża oraz Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, a strategiczne wsparcie zapewniło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży.
Mieszkańcy w praktyce zyskali nie tylko bożonarodzeniowy spektakl, ale też konkretne udogodnienia i poczucie bezpieczeństwa przy dużym udziale lokalnych instytucji. Obecność stoisk i strefy ogrzewania ułatwiała dłuższe pozostanie na placu, a rozbudowana oferta kulinarna sprawiła, że każdy mógł spróbować tradycyjnych dań serwowanych przez szkoły. Dla tych, którzy liczą na podobne wydarzenia w przyszłości, warto zapamiętać, kto odpowiada za organizację i gdzie szukać informacji o kolejnych edycjach.
na podstawie: Urząd Miejski Łomża.
Autor: krystian

