INNA w Hali Kultury
Przejdź do fotogalerii
W sobotę 25 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Hali Kultury Teatr BaWiMo wystawi spektakl pt. „Inna” Aleksieja Słapowskiego w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Jego premiera odbyła się 27 września 2019 r. na scenie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Wstęp wolny.

O spektaklu:
Za zamkniętymi drzwiami jednego z najbardziej rygorystycznych więzień w Rosji odsiaduje swoje wyroki sześć kobiet. Osadzone to kobiety w różnym wieku o bardzo trudnej, wręcz tragicznej przeszłości, o której za wszelką cenę chciałyby zapomnieć karmiąc się nawzajem wymyślonymi opowiastkami o sobie. Czy zasłużyły na karę? Pewnego dnia pojawia się NOWA. Dziewczyna o imieniu Inna. Studentka z dobrego domu, z wyrokiem za manifestowanie niezgody wobec systemu w jakim musi żyć... Profesjonalna gra aktorów oparta na błyskotliwych dialogach potrafi zarazem wzruszyć i rozbawić widza, trzyma go w napięciu i zainteresowaniu do końca sztuki.
Czas trwania spektaklu: 1h 20min (bez przerwy)
Rekomendowany wiek: od 16 lat

O reżyserze:
Dariusz Szada-Borzyszkowski - tłumacz, reżyser Absolwent Sankt Petersburskiej Akademii Teatru, Muzyki i Filmu w 1992 roku. Tłumacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej. Realizator między innymi prapremier polskich teatralnych sztuk Aleksieja Słapowskiego „Kobieta nad nami” z Adrianną Biedrzyńską, Niny Sadur ”Jedź” czy Jana Jakuba Należytego „Ta cisza to ja” z Jackiem Kawalcem w warszawskim Teatrze Kamienica. Autor i reżyser wielu filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej i społecznej. Przez 20 lat współpracował z TVP S.A. Realizator kilku projektów teatralnych w zakładach karnych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wyróżniony złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury i złotym medalem Ministra Sprawiedliwości. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach Filmów Dokumentalnych. Od 1985 r. związany twórczo i zawodowo z białostockimi instytucjami kultury, sztuki i mediami.

Teatr BaWiMo zbudowany na fundamentach potrzeb i marzeń, wizji i pasji oraz garści szaleństwa. Historia powstania teatru BaWiMo sięga parę lat wstecz, kiedy to 3 niezwiązane zawodowo z teatrem kobiety rozpoczęły poszukiwania możliwości realizacji pasji jaką jest gra na scenie i pokazywanie ambitnych, niekomercyjnych sztuk. We wrześniu 2018 r założyły oficjalną stronę teatru oraz nawiązały współpracę z reżyserem, co w efekcie doprowadziło do realizacji premiery pierwszej sztuki dokładnie rok później. W realizację zaangażowanych jest 7 aktorek amatorek. Istnienie Teatru daje możliwość samorealizacji w obszarze sztuki teatralnej coraz większej ilości osób będących w podobnej sytuacji jak jego założycielki a przede wszystkim skupia się na naturalnym przekazie.

ALEKSIEJ SŁAPOWSKI
"INNA"
Przekład i reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski
Scenografia i kostiumy: Jarosław Perszko
Muzyka: Michał Gieniusz
Obsada:
Wioletta Karczewska
Barbara Niewińska
Monika Wiśniewska
Marta Pawełko
Patrycja Locman
Ewa Wawrzyniak
Anna Krywko