„Nie ma rzeczy cenniejszej nad wolność i nasze bezpieczeństwo”
Przejdź do fotogalerii
spotkanie władz miasta i powiatu z dowódcami jednostek wojskowych stacjonujących w Łomży
Tytułowe hasło przewijało się w wypowiedziach wszystkich uczestników tradycyjnego spotkanie w Ratuszu władz Miasta Łomża i Powiatu Łomżyńskiego z dowódcami jednostek wojskowych stacjonujących w naszym mieście. Poprzedziło je złożenie kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą się na Domku Pastora, inaugurując w ten sposób łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego.

W spotkaniu w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, obok zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego oraz starosty łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego i wicestarosty Marii Dziekońskiej, uczestniczyli żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, 13. Batalionu Lekkiej Piechoty oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży. Obecni byli również przedstawiciele Klubu Wojskowego i Stowarzyszenia Klub Fort, a także senator Marek Komorowski i poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Zastępca prezydenta Andrzej Garlicki przypomniał, że organizowane cyklicznie spotkanie w przededniu Święta Wojska Polskiego jest okazją do wymiany doświadczeń, informacji i poglądów na temat sytuacji geopolitycznej, ale też potrzeb żołnierzy i rozwoju wojska w naszym mieście i powiecie. - Cieszy nas niezmiernie, że jednostka wojskowa w Łomży intensywnie się rozwija, zarówno kadrowo, osobowo, jak i infrastrukturalnie. Dziękuję wszystkim żołnierzom za codzienną dyspozycyjność, odwagę służenia Polsce i społeczeństwu, a także wspieranie lokalnego samorządu swoimi działaniami – mówił Andrzej Garlicki życząc wszystkim obecnym, abyśmy mogli w pokoju wspierać rozwój wojska, jego obronność i zdolność bojową, a wszelkie defilady i manewry mogli obserwować na zasadzie ciekawostki i atrakcji, a nie konkretnych i realnych działań bojowych.

Zadowolenia z okazywanej sympatii dla żołnierzy oraz otwartości na współpracę władz miasta i powiatu nie ukrywał zastępca dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego ppłk Krzysztof Rabek. - Czujemy się pułkiem społeczeństwa łomżyńskiego lokalnego i z dumą kultywujemy tradycje 33. Pułku Piechoty oraz nosimy imię gen. bryg. Mariana Raganowicza. Obchody świąt państwowych, w których bierzemy udział, są lekcją historii dla nas wszystkich, zaś ludzie, którzy w nich uczestniczą przypominają sobie te wydarzenia, nazwiska i postacie, dzięki którym my dziś możemy żyć w wolnej ojczyźnie – mówił ppłk Krzysztof Rabek. Dodawał, że etap formowania pułku dobiega już końca, zaś cywile zapewne dostrzegają, że na terenie jednostki przy Al. Legionów 133 zachodzą duże zmiany, które mają ułatwić osiągnięcie przewidzianych dla niej zdolności.

Starosta Lech Marek Szabłowski przypomniał, że jeszcze kilka lat temu te coroczne spotkania nie były tak radosne, gdyż likwidowana była jednostka, a wojsko było w Łomży „zwijane”. - Pamiętam taką bezradność i niemoc lokalnych władz samorządowych w tym, aby zatrzymać wojsko polskie w naszym mieście, a przez lata mundur wojskowy widywaliśmy tylko przy okazji różnych oficjalnych uroczystości. Dzisiaj mamy sytuacją realnej obecności wojska w Łomży i na co dzień widzimy mundury nie tylko galowe, ale i koszarowe oraz wojska przemierzające się przez miasto i powiat – mówił starosta łomżyński podkreślając, że obecność Ministra Obrony Narodowej na przysiędze przy tworzeniu batalionu obrony terytorialnej i ćwiczeniach wojskowych oraz powołanie pułku łomżyńskiego świadczą o tym, jak polski rząd dba o nasze bezpieczeństwo.

W trakcie spotkania rozmawiano także o sytuacji na granicy polsko – białoruskiej oraz wojnie w Ukrainie i związanych z tym działaniach. Wizytę w Ratuszu zakończył toast lampką szampana za bezpieczeństwo naszego kraju i pomyślność polskiego żołnierza.
Program łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego dostępny jest --->TUTAJ<---