Rocznica urodzin Jakuba Wagi
Przejdź do fotogalerii
Dziś przypada 222. rocznica urodzin polskiego przyrodnika i botanika Jakuba Wagi. Na jego grobie, znajdującym się na zabytkowym cmentarzu przy ul. M. Kopernika w Łomży, kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Akademii Nauk Stosowanych. W imieniu władz Łomży w uroczystości uczestniczył zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Jakub Waga urodził się 25 lipca 1800 r. w Grabowie. Zasłynął dziełem „Flora polska”, w którym opisał ponad 1050 gatunków roślin występujących w Królestwie Polskim. Do dnia dzisiejszego stanowi ono jedno z podstawowych źródeł do badań florystycznych nad geografią roślin. Jako nauczyciel przyrody pracował m.in. w naszym mieście, kształtując jednocześnie wśród młodzieży postawy patriotyczne, za co był napiętnowany przez władze carskie. Zmarł 23 lutego 1872 r. w Łomży.

W 2022 roku, w związku ze 150. rocznicą śmierci autora „Flory polskiej”, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów ogłosiło Rok Jakuba Wagi, podczas którego podjęło się spopularyzowania wiedzy na temat jego dokonań. W dniach 19-21 sierpnia 2022 r. w Hali Kultury na Starym Rynku odbędzie się festiwal filmów przyrodniczych będący hołdem dla wielkiego botanika i nauczyciela związanego z naszym miastem.