Praca w branży IT – jak znaleźć zatrudnienie?

Praca w branży IT kojarzy się w głównej mierze z programowaniem. Jednak dynamiczny rozwój sprawił, że obecnie poszukiwani są różnorodni specjaliści – nie tylko ci, którzy potrafią stworzyć kod. Czym jest praca w dziedzinie technologii informacyjnych? Na co zwracać uwagę podczas szukania zatrudnienia w IT?

Czym zajmuje się branża IT?

W zakres działania branży IT wchodzi tworzenie oprogramowań, które usprawniają pracę w wielu dziedzinach biznesowych, służbie zdrowia czy placówkach publicznych. Obecnie niemal wszystko oparte jest na pracy określonych systemów, a tworzą je i zarządzają nimi specjaliści z branży technologii informacyjnych. Praca polega w głównej mierze na programowaniu, cyberbezpieczeństwie, a także koordynowaniu wszystkich etapów pracy, wdrażaniu systemów i testowaniu.

Szukanie pracy w IT – na co zwracać uwagę?

Szukanie pracy należy rozpocząć od wybrania konkretnej dziedziny zatrudnienia. Istotnymi informacjami są wymagane przez pracodawcę umiejętności, a także zakres obowiązków. Poza aspektami, takimi jak wynagrodzenie, warto zwracać uwagę na formę zatrudnienia. Mimo że oferty pracy przeważnie pochodzą z firm, które swoją siedzibę mają w większych miastach, nie oznacza to konieczności przeprowadzki. Branża IT jest jedną z tych, która swobodnie podchodzi do warunków zatrudnienia i często oferuje zatrudnienie zdalne lub hybrydowe. Takich ofert najlepiej szukać na portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę.

Jednym z takich portali jest m.in. No Fluff Jobs. Na przykład oferty pracy IT w NFJ w Białymstoku są podzielone ze względu na kategorie (HR, project mangement, business intelligence, design, security itd.). W zaawansowanych filtrach wyszukiwania można uwzględnić także znajomość konkretnych technologii, takich jak języki programowania. Można więc uwzględnić wiele z aspektów, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas szukania pracy. Podczas wysyłania CV warto również załączyć portfolio ze zrealizowanymi projektami – to właśnie na ich podstawie najłatwiej jest ocenić poziom umiejętności danego kandydata i przypisać mu stopień stanowiska.

Programista, architekt oprogramowania, a może UX designer?

Najpopularniejszym zawodem związanym z branżą IT jest programista lub developer. Takie osoby zajmują się projektowaniem systemów, zarówno od strony wewnętrznej, czyli tej, która prezentowana jest użytkownikowi, jak i tej głównej, powiązanej z serwerem. Stanowiska związane z tworzeniem kodu różnią się od siebie. Zamiast programistą, można zostać architektem oprogramowania. Inną opcją, niezwiązaną z programowaniem, jest UX designer, który odpowiada za projektowanie interface’u z uwzględnieniem doświadczeń użytkownika.

Sektor IT nie zamyka się jedynie na programistów. W tej branży wymagane są nie tylko umiejętności twarde, ale również te miękkie. Dzięki temu można wejść do branży IT bez znajomości języków programowania i stać się ważną osobą, która usprawni działanie zespołów. Taką rolę przyjmuje manager projektu lub manager produktu, a także rekruter czy administrator.

Wymagane kompetencje – czego oczekują pracodawcy?

Branża IT to jedna z najlepiej rozwijających się dziedzin na rynku pracy. Powstają nowe miejsca pracy, a firmy oferują specjalistom wysokie zarobki. A czego wymagają? Przede wszystkim konkretnej specjalizacji. Developer nie musi znać wszystkich języków programowania, ale wskazane jest, by specjalizował się w konkretnej dziedzinie – tworzeniu aplikacji mobilnych, oprogramowań lub stron internetowych. Niezbędna jest również znajomość języków obcych ze względu na konieczność współpracy z klientem zagranicznym.

Co istotne, aby zostać programistą, wcale nie trzeba kończyć studiów. Pracodawcy o wiele bardziej zwracają uwagę na umiejętności niż wykształcenie. Takie podejście otwiera drzwi na przebranżowienie się, ponieważ można zapisać się na kursy online czy te intensywne, tzw. bootcampowe i zdobyć wymaganą wiedzę. Jednak należy pamiętać, że branża IT wymaga ciągłego uczenia się nowych rzeczy i doskonalenia swoich umiejętności.