Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach
Przejdź do fotogalerii
Od początku maja, na drogach niemal całego kraju, odbywa się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP. W dniach 14-21 maja planowane jest przemieszczanie się kolumn wojskowych podczas trwania ćwiczenia „DEFENDER – Europe22” również przez Łomżę, co będzie wiązało się z utrudnieniami w ruchu na drogach wojewódzkich 645 i 648. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje o nieupublicznianie zdjęć i filmów z przejazdów i postojów wojska.

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zwraca się również z apelem do społeczeństwa, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. - Bądźmy świadomi zagrożeń. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – przekazuje ppłk Magdalena Busz, oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.