Dlaczego warto dbać o jakość opon letnich? Poznaj zalety tego typu opon

Po zakończeniu zimy wielu kierowców zastanawia się nad tym czy warto podjąć decyzję o zakupie nowych opon letnich, szczególnie jeśli widać wyraźnie ich zużycie. Jest to oczywiście kwestia bezpieczeństwa, aby dbać o jakość zamontowanych opon.

W sklepie internetowym https://noweopony.pl/ można znaleźć wiele rodzajów opon letnich, zimowych oraz wielosezonowych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich oraz dlaczego warto dbać o to, aby były one przez cały czas w dobrej kondycji?

Niełatwy wybór opon letnich

Zakup nowych opon to spore wyzwanie. Na rynku jest mnóstwo większych i znanych producentów opon, są też opony produkowane przez mniej znane korporacje. Jak dokonać tego właściwego wyboru? Na początek warto porównać ich istotne parametry, takie jak na przykład przyczepność na mokrej nawierzchni oraz efektywność paliwowa. W sklepi internetowym https://noweopony.pl/opony/letnie można w prosty sposób przejrzeć i porównać wiele marek opon korzystając z wygodnej wyszukiwarki. Wybór opon powinien dzięki temu okazać się znacznie łatwiejszy.

Zalety opon letnich

Jeśli porównywać opony letnie i mówić o ich zaletach to warto mieć świadomość tego, że alternatywą są opony wielosezonowe. Opony letnie świetnie radzą sobie tylko w odpowiednich dla nich warunkach, a eksperci zalecają ich używanie w momencie w którym temperatura na zewnątrz utrzymuje się przez długi czas powyżej 7 stopni Celsjusza. Opony wielosezonowe nie trzeba wymieniać co sezon, co jest ich zasadniczą zaletą w porównaniu do opon letnich i zimowych. Jakie jednak są konkretnie zalety posiadania opon letnich? Jak się okazuje jest ich całe mnóstwo.

Najważniejszą kwestią jest bardzo dobra przyczepność. Pozwala to w łatwy sposób wchodzić nawet w bardzo ostre zakręty. Różnica między oponą letnią i wielosezonową pod tym kątem nie będzie dostrzegalna przy małych prędkościach, ale osoby podróżujące prędkościami autostradowymi z pewnością odczują różnicę.

Kolejną kwestią jest zużycie bieżnika. Opony letnie są specjalnie zaprojektowane pod wysokie temperatury. Jest to kwestia związana z właściwą mieszanką gumy użytej do produkcji. Oznacza to, że przy rozgrzanej drodze i szybkiej jeździe, hamowaniu, wchodzeniu w zakręty tego typu opona charakteryzuje się mniejszym zużyciem. Warto także zauważyć, że oprócz komfortu związanego z długim życiem opony, niebagatelną dla wielu osób kwestią może być także niewielki hałas opony oraz mniejsze opory toczenia. Co w przypadku opon wielosezonowych związane jest z odpowiednim kompromisem między użytkowaniem opon w zimie i w lecie, więc osiągnięcie tego typu parametrów jest fizycznie niemożliwe.

Dbaj o jakość opon letnich

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że należy dbać o jakość ogumienia w samochodzie. Jest to oczywiście związane z bezpieczeństwem i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Najprostszym sposobem oceny bieżnika jest jego sprawdzenie w warsztacie w trakcie wymiany opon na letnie. Można też ocenić to samemu korzystając między innymi z gumowego paska, który ma grubość 1,6 mm i jest umieszczony na oponie, na dnie rowka. W momencie zrównania się tego paska z bieżnikiem będzie to oznaczać, że opony nadają się do wymiany. Jakość opon można ocenić także po różnego rodzaju mechanicznych uszkodzeniach na oponie. Również widoczne deformacje na oponie powinny być sygnałem ku temu, aby taką oponę jak najszybciej wymienić, bo zagraża ona naszemu bezpieczeństwu. Funkcjonalna opona pozwala cieszyć się jazdą i pomaga właściwie amortyzować samochód, a także chroni go przed uszkodzeniami poprzez niwelowanie wstrząsów.