Z pewnością niejedna osoba zadaje sobie pytanie odwiedzając sklep z farbami - jaka najlepsza farba do drewna na zewnątrz? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ każda z farb posiada cechy, które czynią dany produkt wyjątkowy, może to być kolor, może to być wyjątkowa odporność na warunki atmosferyczne. Trzeba przyznać, że najlepsza farba do drewna powinna łączyć wiele cech i być dostosowana do potrzeb klienta. Sprzedawcy w takim przypadku zalecają jedną z farb beckers do drewna.

Najlepsza farba do drewna na zewnątrz musi być wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV może szczególnie wpłynąć na wytrzymałość samej farby do drewna i jej właściwości ochronne, a to już krótka droga do tego, aby owady i rośliny znalazły swoje miejsce w niechronionym drewnie. Dobra farba do drewna powinna być produkowana na bazie olejów i wosków, ponieważ drewno jest materiałem elastycznym, więc taka formuła jaką będzie posiadać farba do drewna pozwoli lepiej wnikać w nietypową strukturę drewna. Jeśli w trakcie malowania drewna na zewnątrz zauważymy, że powstają pęcherze to znak, że z czasem taka farba będzie się łuszczyć, więc nieodzownym jest nałożenie dodatkowej warstwy farby do malowania drewna. Przy wyborze tej właściwej farby do drewna na zewnątrz warto sprawdzić oznaczenia na opakowaniu – wydajność, sposób nanoszenia farby na drewniane elementy oraz liczbę nanoszonych warstw, które są konieczne, aby uzyskać żądany efekt. Tak samo jak w przypadku farby do parkietu ważne jest, aby farby do drewna zewnętrzne były odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ mocny deszcz lub nawet grad mógłby łatwo uszkodzić strukturę nałożonej farby, doprowadzając do sytuacji w której drewniane elementy mogłyby ulegać szybszemu rozkładowi. Farby do malowania drewna na zewnątrz mają zwykle na opakowaniu zamieszczoną informację o tym jak długą gwarancję w czasie daje producent na jej właściwości ochronne drewna. Warto zwrócić na to uwagę, bo nie wszystkie farby zewnętrzne do drewna mogą być nieustannie, przez cały rok narażone na zmienne temperatury.

Najlepsza farba do drewna na zewnątrz

Do malowania na zewnątrz stosuje się różnokolorowe farby do drewna, kolory powinny być jednak stonowane i do tego celu najlepiej nadaje się matowa farba do drewna. Dość często używana jest transparentna farba do drewna, która pozwala zachować naturalny wygląd elementów drewnianych, ale pod warunkiem, że powierzchnia tych elementów nie jest uszkodzona, w innym przypadku pomalowanie taką farba do malowania drewna uwypukli wady drewnianych mebli. W przypadku braku pewności bezpiecznym wyborem jest szara farba do drewna lub biała farba do drewna. Kolor biały użyty właściwie pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, a dodatkowo rozjaśnia pomieszczenie. Podobny efekt uzyskuje się stosując złotą farbę do drewna. W przypadku mebli ogrodowych biala farba do drewna jest równie popularna co transparentna. Niezależnie od mody na dany kolor farba biała do drewna jest nieustannie kupowana przez wierne grono fanów tego koloru. Każda farba do drewna biała dysponuje tzw. indeksem białości powłoki, chociaż nie każdy producent zamieszcza taką informację na opakowaniu farby do malowania drewna. Skala tego indeksu mieści się w granicach od 0 do 100. Im wyższy ten wskaźnik tym bardziej bielsza powłoka stworzona przez taką farbę do drewna, kolory nie posiadają własnego indeksu, a więc kolorowe farby do drewna występują jedynie w odcieniach.

Na uwagę zasługuje też farba ekologiczna do drewna. Jest to specjalny rodzaj farby, który przydaje się dla osób, które mają małe dzieci. Jest ona dla nich całkowicie bezpieczna, ponieważ nie zawiera lotnych związków organicznych i jej zapach jest minimalny.