Powiat Łomżyński stawia na schronienie i sprzęt. Program już przynosi efekty

FOT. Powiat Łomżyński
W Łomży znów padło słowo, od którego zależy znacznie więcej niż administracyjne tabelki – bezpieczeństwo. Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym przedstawiciele władz, służb i samorządów rozmawiali o tym, jak przekuć programy ochronne w konkretne działania. I tym razem nie chodziło o deklaracje na papierze, lecz o sprzęt, szkolenia oraz miejsce, które w przyszłości ma pełnić podwójną rolę.
- Urzędnicy i służby rozliczyli program, który już dał sprzęt i szkolenia
- Magazyn i schronienie w jednym budynku są następne na liście
- Bezpieczeństwo nabiera tu bardzo konkretnego kształtu
Urzędnicy i służby rozliczyli program, który już dał sprzęt i szkolenia
W spotkaniu uczestniczyli wojewoda podlaski, wójtowie i burmistrzowie z powiatu łomżyńskiego, a także przedstawiciele służb i osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w samorządach. Głównym tematem były zasady wdrażania Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026. To właśnie przy takich rozmowach widać najdobitniej, czy system działa na co dzień, czy tylko dobrze wygląda w dokumentach.
Wicewojewoda Podlaski Paweł Krutul nie krył uznania dla tempa pracy w powiecie. Jak podkreślił, środki z programu na 2025 rok zostały wykorzystane bardzo sprawnie.
„Jeżeli chodzi o 2025 r. to Powiat Łomżyński i jego gminy wzorcowo wydały środki z Programu Ochrony Ludności i Ochrony Cywilnej. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, choć czasu było niewiele.”
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski dopowiedział, że za tymi słowami stoją już bardzo konkretne efekty. Wśród nich znalazły się szkolenia dla około 40 osób, broszura informacyjna o bezpieczeństwie oraz zakupy sprzętu inwestycyjnego – ciągnika z ładowaczem czołowym i beczkowozu. Jak zaznaczył, maszyny przydały się już podczas ubiegłej zimy, która okazała się znacznie trudniejsza od poprzedniej.
Magazyn i schronienie w jednym budynku są następne na liście
Powiat nie zamierza zatrzymywać się na tym etapie. W planach jest inwestycja w budynek o podwójnym przeznaczeniu – ma on służyć jako magazyn sprzętu OLiOC, ale też jako miejsce schronienia dla mieszkańców w razie potrzeby. To kierunek, który wyraźnie pokazuje, że bezpieczeństwo coraz częściej buduje się nie samymi zakupami, lecz również trwałą infrastrukturą.
Przygotowania już trwają. Władze powiatu pracują nad dokumentacją, by kolejna odsłona programu mogła ruszyć bez zbędnej zwłoki. W takich projektach liczy się czas, ale także gotowość do współpracy między samorządami i służbami. Bez niej nawet najlepiej zapisany plan zostaje na półce.
Bezpieczeństwo nabiera tu bardzo konkretnego kształtu
Spotkanie w Łomży pokazało, że Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej nie jest abstrakcją ani kolejnym urzędowym hasłem. Przekłada się na szkolenia, wyposażenie i miejsca, które mają znaczenie wtedy, gdy pogoda, awaria albo inny kryzys stawiają wszystko pod znakiem zapytania. Dla mieszkańców oznacza to jedno – lepsze przygotowanie powiatu na sytuacje, w których liczy się szybka reakcja i sprawdzony zapas sprzętu.
Właśnie dlatego w rozmowach o bezpieczeństwie tak ważne są nie tylko plany, ale też ich wykonanie. W powiecie łomżyńskim widać już pierwsze efekty, a kolejne mają pojawić się wraz z nową inwestycją i dalszym wdrażaniem programu.
na podstawie: Powiat Łomżyński.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Łomżyński). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Pięćdziesięciu gimnazjalistów z Łomży zginęło w drodze do powstańców

Jazda na jednym kole kosztowała ich prawa jazdy i po 1500 zł

Rada Odporności ostrzega przed rosyjską narracją o zbrodni wołyńskiej

Pozwolenie na budowę garażu blaszanego w Łomży - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji

Prezydent Łomży strzelił gola w jubileuszowym meczu ŁKS-u

Święto Policji w Łomży z piknikiem na Starym Rynku

Syreny mogą zabrzmieć w Łomży. Ćwiczenie sprawdzi system alarmowy

Mogą zabrzmieć trzy minuty syren. Łomża w ćwiczeniu ALARM-26

Pijani rodzice opiekowali się 4-miesięczną córką. Interweniowała policja

Filharmonia i teatr lalek z dalszym wsparciem ministerstwa

Ćwierć wieku partnerstwa. Śniadowo i Marklkofen odnowiły współpracę

Trzech kierowców straciło prawa jazdy. Jeden pędził przez Łomżę 112 km/h

Hulajnoga w Łomży to nie zabawka. Te zasady obowiązują kierujących

Dzieci na rowerach i hulajnogach muszą mieć kask. Nowe zasady w Podlaskiem
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Gospodarowania Odpadami w Łomży - kontakt, godziny, cennik
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży - kontakt, godziny, pomoc dla mieszkańców
- Kuratorium Oświaty w Białymstoku Delegatura w Łomży - kontakt, wizytatorzy, nadzór pedagogiczny
- Urząd Skarbowy w Łomży - kontakt, godziny, wizyty i sprawy online
- Parafia Krzyża Świętego w Łomży - msze, kancelaria, kontakt
- Biblioteka Pedagogiczna w Łomży - kontakt, godziny, zasady wypożyczeń i katalog online
