Zapomniane wiersze wracają na scenę - konkurs recytatorski dla uczniów

FOT. MBP w Łomży
W sercu Łomży zbliża się okazja, by odkryć poezję, którą zdążyliśmy zapomnieć. Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza młodych recytatorów do zmierzenia się z nieoczywistymi wierszami podczas Dni Literatury Dziecięcej - to może być początek fascynującej przygody z żywym słowem. 🙂
- Wiersze, których jeszcze nie znamy - zapomniane, przypomniane pokazują, że nawet krótkie wersy potrafią poruszyć publiczność
- Uczestnicy mają zaprezentować jeden mało znany utwór i przejść przez szkolne eliminacje przed finałem w Hali Kultury
- Gdzie i jak zgłosić się oraz który dzień warto mieć w kalendarzu
Wiersze, których jeszcze nie znamy - zapomniane, przypomniane pokazują, że nawet krótkie wersy potrafią poruszyć publiczność
Konkurs nosi tytuł „Wiersze, których jeszcze nie znamy - zapomniane, przypomniane” i ma prostą ideę - przypomnieć młodym wykonawcom i słuchaczom poezję, która wypadła z podręczników i programów. Mogą to być utwory mniej znanych poetów albo fragmenty, które rzadziej trafiają do dziecięcych repertuarów. Występy będą okazją nie tylko do pokazania talentu, ale też do pracy nad dykcją, interpretacją i scenicznym temperamentem 🎭.
Uczestnicy mają zaprezentować jeden mało znany utwór i przejść przez szkolne eliminacje przed finałem w Hali Kultury
Do udziału zaproszeni są uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Konkurs składa się z dwóch etapów - eliminacji na poziomie szkolnym i finału. Zadaniem każdego uczestnika jest przygotowanie jednego wiersza - takiego, który nie pojawia się często w repertuarze - dopasowanego do wieku i możliwości wykonawczych dziecka. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom; dodatkowo publiczność przyzna swoją nagrodę, co często dodaje wydarzeniu wyjątkowego napięcia i emocji 😊.
Gdzie i jak zgłosić się oraz który dzień warto mieć w kalendarzu
Krótki harmonogram:
- Dni Literatury Dziecięcej - 2-30 kwietnia 2026 r.
- Termin zgłoszeń - do 3 kwietnia 2026 r.
- Finał konkursu - 21 kwietnia 2026 r., godz. 9.30 - Hala Kultury, Stary Rynek 6
Jak się zapisać - przypominam jeszcze raz krok po kroku: kartę zgłoszenia należy dostarczyć do 3 kwietnia 2026 r. do Oddziału dla Dzieci MBP w Łomży, ul. 3 Maja 6A - można to zrobić osobiście, telefonicznie pod numerem 86 216 54 08 albo mailowo na adres [email protected]. Zgłoszenie warto wysłać wcześniej, bo im szybciej szkoła wybierze reprezentantów, tym lepiej będą mieli czas na próbę i pracę nad interpretacją.
Na finał - 21 kwietnia 2026 r. o godz. 9.30 w Hali Kultury na Starym Rynku 6 - zapraszam mieszkańców, rodziców i nauczycieli. To dobra okazja, żeby posłuchać, jak młodzi łomżyniacy odkrywają na nowo bogactwo języka i ukryte skarby dziecięcej poezji - idealna niedzielna porcja kultury i wzruszeń 📚.
na podstawie: MBP w Łomży.
Autor: krystian
