Łomża uczciła pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

2 min czytania
Łomża uczciła pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

W Łomży odbyły się wzruszające obchody, które połączyły pamięć o Zbrodni Katyńskiej i katastrofie smoleńskiej. Mieszkańcy oraz przedstawiciele władz lokalnych złożyli hołd ofiarom, a ich obecność świadczyła o głębokim przywiązaniu do historii i tradycji.

  • Łomża pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
  • Wzruszające słowa podczas ceremonii w Dolinie Pamięci

Łomża pamięta o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży miały miejsce uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wśród licznych delegacji, które złożyły kwiaty przed Pomnikiem Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, znaleźli się przedstawiciele władz miasta, powiatu, wojska oraz organizacji społecznych. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Wojska Polskiego, a także uczniowie łomżyńskich szkół.

Wzruszające słowa podczas ceremonii w Dolinie Pamięci

Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, podkreślił znaczenie tego miejsca dla lokalnej społeczności:

- Dolina Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego to miejsce, w którym spotykamy się w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń i oddania hołdu naszym bohaterom. Dzisiejsza uroczystość zgromadziła, jak co roku, wiele pocztów sztandarowych, między innymi z łomżyńskich szkół, co daje nadzieję, że pamięć o ofiarach będzie podtrzymywana przez przyszłe pokolenia.

W swoim wystąpieniu płk Paweł Gałązka z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego zaznaczył konieczność czujności wobec działań za wschodnią granicą Polski.

Obchody rozpoczęły się od Apelu Pamięci, który miał miejsce o godz. 8:41 dokładnie w godzinę katastrofy prezydenckiego samolotu w 2010 roku. Po dźwięku syreny odprawiona została Msza św. przez ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego. Następnie uczestnicy złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą wywózki na nieludzką ziemię.

Zbrodnia Katyńska to tragiczny rozdział w historii Polski, kiedy to wiosną 1940 roku zamordowano około 22 tysięcy obywateli polskich przez NKWD. Wydarzenia te pozostają w pamięci narodowej jako symbol cierpienia i heroizmu Polaków. Również katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 r., która pochłonęła życie 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest nieodłącznym elementem zbiorowej pamięci narodu.

Obchody te przypominają nam o konieczności pielęgnowania pamięci o przeszłości oraz szacunku dla tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

Opierając się na: UM w Łomży

Autor: krystian