W Drozdowie otwarto wystawę poświęconą Kazimierzowi Lutosławskiemu
W Drozdowie uczczono pamięć Księdza Kazimierza Lutosławskiego, postaci znaczącej dla polskiej kultury i historii. W Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich zainaugurowano wystawę dedykowaną tej wyjątkowej osobowości, z okazji nadchodzącej 100. rocznicy jego śmierci.
  1. Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem lokalnych dignitarzy, w tym Wicestarosty Łomżyńskiej Anny Gawrych.
  2. Wystawa prezentuje życie i działalność Księdza Kazimierza, który był lekarzem, działaczem oświatowym i współtwórcą polskiego skautingu.
  3. Podczas wernisażu odbył się wykład Tomasz Szymańskiego, kustosza wystawy, po którym uczestnicy wspólnie śpiewali pieśni harcerskie.
  4. W wydarzeniu wzięli udział również Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Sławomir Dębek oraz Komendant ZHP Hufca Łomża Harcmistrz Wiesław Domański.

Wystawa ta nie tylko przypomina o bogatym wkładzie Księdza Doktora Kazimierza Lutosławskiego w rozwój polskiej myśli pedagogicznej i teologicznej, ale również stanowi przestrzeń dla refleksji nad wartościami, które są nadal aktualne. Ksiądz Lutosławski, jako kapelan, działacz społeczny i poseł na Sejm RP, znacząco wpłynął na kształtowanie się polskiej tożsamości narodowej w trudnych czasach początku XX wieku.

Spotkanie w parku muzealnym, gdzie odśpiewano pieśni harcerskie, nadało wydarzeniu szczególny charakter, oddający ducha wspólnoty i braterstwa, które są integralną częścią skautingu - ruchu, do rozwoju którego przyczynił się Kazimierz Lutosławski. To wydarzenie było również okazją do przypomnienia o Krzyżu Harcerskim, którego był twórcą.

Ekspozycja w Drozdowie stanowi ważny element lokalnej oferty kulturalnej, przyciągając nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów zainteresowanych polską historią i kulturą. Wystawa będzie dostępna przez najbliższe miesiące, dając możliwość głębszego poznania tej fascynującej postaci.


Na podstawie: Powiat Łomżyński