Wicestarosta Łomżyńska uczciła pamięć Kurpiów na Majówce u Stacha
W hołdzie bohaterom z Kurpiów - Majówka u Stacha pełna historii i kultury
  1. Msza Święta upamiętniająca Stacha Konwę z udziałem lokalnych duchownych i mieszkańców.
  2. Wystąpienie Wicestarosty Łomżyńskiej Anny Gawrych podkreślające wartość edukacyjną wydarzenia.
  3. Obecność znaczących postaci lokalnej i regionalnej sceny politycznej i społecznej.
  4. Festyn rodzinny z atrakcjami dla dorosłych i dzieci zakończył uroczystości.

W miniony weekend mieszkańcy regionu zgromadzili się, by wspólnie uczcić pamięć lokalnego bohatera, Stacha Konwy. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej, którą celebrował Proboszcz Katedry św. Michała Archanioła w Łomży, ks. kan. Marian Mieczkowski. Wydarzenie odbyło się przed pomnikiem Strzelca, co nadało mu szczególnie uroczysty charakter.

Po części religijnej przyszedł czas na występy artystyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kupiskach, które zachwyciły zgromadzoną publiczność swoją autentycznością i zaangażowaniem młodych artystów.

"Ogromne ukłony dla Pana Wójta, że z annałów historii wydobył na światło dzienne życiorys i chwalebną śmierć tego Bohatera. Jestem spokojna, że dzięki temu młodzież może przesiąknąć patriotycznym duchem, (...) cenić, pielęgnować i kultywować tradycje narodowościowe i wolnościowe," powiedziała w swoim emocjonalnym wystąpieniu Wicestarosta Łomżyńska Anna Gawrych.

Wśród honorowych gości znaleźli się m.in. Poseł RP do Europarlamentu Karol Karski, Członek Zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek oraz inne ważne postaci z życia publicznego, co świadczy o dużej randze i znaczeniu wydarzenia w lokalnej społeczności.

"Kurpiowska Majówka u Stacha" zakończyła się festynem rodzinnym, który oferował liczne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, tworząc przestrzeń dla wspólnego spędzania czasu i świętowania lokalnych tradycji. Wydarzenie to nie tylko przypomnienie o bohaterach przeszłości, ale także okazja do kultywowania lokalnych tradycji, które są żywe i nadal inspirują mieszkańców regionu.


Według informacji z: Starostwo Powiatowe w Łomży