Jak dobrać i umiejscowić okno dachowe?

Jednym z ważnych elementów podczas remontowania poddasza, jest odpowiedni dobór okien dachowych. Zarówno plan ich rozmieszczenia, jak i wybór konkretnego rodzaju powinny być już gotowe podczas etapu projektowania naszego mieszkania. Miejsce, ilość, wymiary, a także wysokość, na jakiej mają być zamontowane okna, będą miały wpływ na funkcjonalność całego pomieszczenia. Jest to na tyle ważne, aby światło dzienne i przepływ świeżego powietrza były zbilansowane. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru okna dachowego?

Okno dachowe – jak wybrać odpowiednie?

Pierwszym elementem podczas wyboru okna dachowego są jego wymiary. Powierzchnia przeszklenia nie powinna być mniejsza niż ⅛ powierzchni podłogi remontowanego pokoju. Warto jednak zdecydować się na kilka mniejszych okien, dzięki czemu lepiej doświetlimy pokój naturalnym światłem dziennym. Rozmieszczenie okien ma również wpływ na ogrzewanie całego domu, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.

Kolejnym, również ważnym elementem jest tworzywo, z którego wykonane jest nasze okno. W sypialni, czy salonie sprawdzą się najtrwalsze i odporne na warunki zewnętrzne – drewniane, które są dodatkowo bardzo stylowe i eleganckie. Do innych pomieszczeń takich jak kuchnia, czy łazienka, gdzie panuje dość spora wilgoć, warto zdecydować się na okna drewniano-poliuretonowe. Nie wchłaniają one wody, a co za tym idzie, nie pokrywają się pleśnią i grzybem.

Szeroka oferta okien dachowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-i-wylazy-dachowe

Wspomnieć należy także o kolorze okna. Powinien on być dobrany do aranżacji naszego wnętrza. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór naturalnej kolorystyki drewna. Natomiast chcąc trochę rozjaśnić pomieszanie, możemy wybrać drewniano-poliuretonowe okna w kolorze białym.

Gdzie umiejscowić okno dachowe?

Wybór miejsca na okno dachowe jest niezwykle ważnym czynnikiem, od którego zależy energooszczędność całego naszego domu. A oto kilka wskazówek:

  • Odpowiednia strona światła – chcąc jak najdłużej utrzymać światło zewnętrzne w pomieszczeniu, warto zamontować okno od południowej strony.
  • Powierzchnia – okno musi stanowić ⅛ powierzchni podłogi. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile okien i jakie wymiary powinny one mieć. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku okien po przeciwnych stronach.
  • Wysokość montażu – optymalna wysokość okna powinna wynosić minimum 1,2 - 1,4 metry nad podłogą.

Rodzaje otwierania okna dachowego

Mając już wybrany model, kolor i ilość okien należy jeszcze pomyśleć o sposobie ich otwierania. Jednym z najczęściej wybieranych wariantem jest okno z osią obrotu zamieszczoną w środku, która daje możliwość ustawienia otwartego przeszklenia w dowolnie pozycji. Kolejnym również popularnym modelem jest okno klapowo-obrotowe, które dzieli się na skrzydło z klamką u góry, oraz z klamką na dole. Umożliwia ono otwieranie okna do kąta 45 stopni lub obrotowo o 180 stopni. Ostatnim, mniej popularnym wariantem jest okno elektryczne i solarne, sterowane za pomocą pilota. Taki sposób idealnie sprawdzi się w trudno dostępnych wysokościach.

Jak widać dobór okna dachowego, jak również jego umiejscowienie jest dość ważnym elementem, który ma wpływ na dość wiele czynników. Należy dobrze przemyśleć wszystkie te aspekty, aby dobrze spełniały nasze wymagania.