UM Łomża: Unihokejowe sukcesy uczniów Mechaniaka
Przejdź do fotogalerii
drużyna unihokeja z Mechaniaka, foto. ZSMiO nr 5
- spotkanie z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim
W listopadzie 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży zostali najlepszą drużyną unihokeja w województwie podlaskim. W nagrodę w maju br. będą mogli wziąć udział w finale ogólnopolskim, mierząc się z najlepszymi drużynami z całej Polski.
Unihokej to sport drużynowy, zbliżony zasadami do hokeja na lodzie. Gra odbywa się jednak nie w łyżwach na lodowej tafli, tylko na parkietach sal gimnastycznych, a kijem z lekkiego włókna węglowego zamiast gumowego krążka w bramce należy umieścić plastikową piłeczkę. Ta dyscyplina sportu polecana jest osobom, które zaczynają swoją przygodę ze sportem, gdyż buduje ogólną sprawność, wydolność i kondycję. Dlatego coraz częściej uprawiana jest w szkołach podstawowych, a niedawno zawitała również do szkół średnich.
- Sześć lat temu dotarła do nas informacja, że będą prowadzone rozgrywki unihokeja szkół ponadgimnazjalnych. Po rozmowach z dyrektorem podjęliśmy decyzję, że wchodzimy w to, zakupujemy niezbędny sprzęt i rozpoczynamy treningi. Szczególnie, że do naszej szkoły trafiali chłopcy, którzy już wcześniej w gimnazjach trenowali tę dyscyplinę i wyrażali ochotę do dalszej gry przekazuje Bogusław Cichocki, nauczyciel wychowania fizycznego w ZSMiO nr 5, który podjął się prowadzenia treningów.
Pierwsze sukcesy przyszły niespodziewanie szybko, bo już przed wybuchem pandemii drużyna z Mechaniaka” dwukrotnie uzyskała prawo rywalizacji w ogólnopolskim finale, za drugim razem zajmując dość niespodziewanie 6. miejsce. Weszliśmy do ćwierćfinału i jako jedyny zespół postawiliśmy się mocno faworytom i ostatecznie zwycięzcom z Sanoka, złożonym z chłopców, z których większość trenowała hokej na lodzie przekazuje Bogusław Cichocki.
Co ciekawe, grą w unihokeja zainteresowali się także nauczyciele szkoły, którzy dwa razy w tygodniu już od wielu lat spotykają się, by w ten sposób aktywnie spędzić razem czas. Pomimo różnego wieku nikt z nas się nie oszczędza, a sama gra przynosi nam wiele radości. Zdarzało się już nawet wygrywać nam mecze z naszymi uczniami cieszy się Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO nr 5 w Łomży, który sam złapał unihokejowego bakcyla.
Unihokej jest dyscypliną bardzo wszechstronną, wymagającą dobrego przygotowania motorycznego i wytrzymałości. Nie ma w niej przestojów, cały czas trzeba biegać, dlatego zmiany zawodników muszą być częste, podobnie jak ma to miejsce w hokeju na lodzie. Dlatego nie ma możliwości, aby dany zawodnik rozegrał mecz bez przerw, co powoduje, że cały kilkunastoosobowy zespół musi być silny, bo 5-6 osób nie dałoby rady osiągnąć dobrych wyników. By był efekt wysiłek musi rozkładać się na większą liczbę osób.
Obecny szkielet drużyny, która okazała się najlepsza w województwie, opiera się na uczniach klas 3 i 4, ale są też chłopcy z klasy maturalnych oraz pierwszych. - Większość zawodników nie kończy jeszcze nauki w naszej szkole w tym roku, więc drużyna będzie cały czas mocniejsza przekazuje Bogusław Cichocki. Dodaje, że zainteresowanie unihokejem jest coraz większe i docierają do niego głosy, iż czasami możliwość trenowania tej dyscypliny sportu przeważa później przy wyborze Mechaniaka” na dalsze kształcenie.
Wyjazd na majowy finał drużyna traktuje jako przygodę. - Jedziemy z nadziejami, że pokażemy się z dobrej strony. Trudno powiedzieć, jak wysoki to będzie poziom, bo w tym wieku są już nawet reprezentanci Polski. Może więc być, że zderzymy się z np. Podhalem Nowy Targ, gdzie wszyscy żyją hokejem, ale chłopcy chcą grać, trenują i wierzymy, że osiągniemy tam satysfakcjonujące wyniki mówi Bogusław Cichocki dodając, że choć ciężko jest mierzyć w medale, to na pewno każdy z jego podopiecznych da z siebie wszystko, bo zespół już nie raz udowodnił swój charakter.
Sukces uczniów Mechaniaka” dostrzegły także władze Łomży. Doceniam wysiłek, który młodzi ludzie i ich trener wkładają w realizowanie swojej pasji. Tym bardziej, że przekłada się to na sukcesy, które promują zarówno szkołę, jak i nasze miasto mówi prezydent Mariusz Chrzanowski zapewniając, że samorząd wesprze drużynę w wyjeździe na finały do Elbląga oraz w zakupie nowego, bardziej profesjonalnego sprzętu.
Ostatnie Artykuły

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

Chłopcy kontra Basia w Łomży - folk, jazz i wiejska codzienność na żywo

W Łomży doceniono pamięć o Powstańcach Warszawskich

W Dębnikach będzie nowa droga. Blisko kilometr trasy zmieni się w trzy miesiące

Jazz z Neapolu i Łomży pod Arkadami - Simona de Rosa przywozi Feathers

Wdzięczność dla rodzin zastępczych i ich aniołów w powiecie łomżyńskim

Cyryl Lewczuk Quartet w Łomży - młody jazz z mocnym CV

W Budowlance ruszą dwa nowe kierunki. To szansa dla absolwentów szkół branżowych

Czterdzieści lat pod wodą - łomżyńska grupa ratowników świętowała jubileusz

Policja z Łomży ostrzega - nad wodą wystarczy jedna chwila

Wakacyjny rozkład MPK Łomża już od poniedziałku. Bez kursów z literą s

Łomża złapie wakacje w światło i cień - ruszają artystyczne zajęcia dla dzieci

W Łomży bon ciepłowniczy nie zadziała. Ceny ciepła są za niskie
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Adopcyjny w Łomży - kontakt, procedury adopcyjne, bank danych
- Zakład Gospodarowania Odpadami w Łomży - kontakt, godziny, cennik
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży - kontakt, zespoły ratownicze, transport pacjentów
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży - kontakt, badania, nadzór sanitarny
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Łomży - kontakt, godziny i zadania
- Sąd Okręgowy w Łomży - kontakt, godziny, opłaty i dostępność
