Łomżyński teatr rozpoczyna nowy sezon artystyczny
Przejdź do fotogalerii
  • Łomżyński teatr rozpoczyna nowy sezon artystyczny
  • Łomżyński teatr rozpoczyna nowy sezon artystyczny
Premiery, kolejne inwestycje, mnóstwo pomysłów i ciekawych inicjatyw – tak, swój nowy sezon artystyczny 2023/2024 zapowiada Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Rozpocznie się już 23 września spektaklem pt. „Noniek” Marty Guśniowskiej.

Jak przekazuje Teatr Lalki i Aktora, w tej chwili trwają intensywne przygotowania do pierwszej premiery, zaplanowanej na 23 września. Powstają dekoracje, lalki i kostiumy autorstwa Barbary Wójcik-Wiktorowicz. Sześcioosobowy zespół aktorski pracuje pod czujnym okiem reżysera Dariusza Wiktorowicza, a Arkadiusz Buszko przygotowuje ruch sceniczny do znakomitej muzyki stworzonej przez Mateusza Pospieszalskiego. „Noniek” Marty Guśniowskiej to ciepła, familijna opowieść o bohaterze, który z niewiadomych przyczyn utracił dobry humor i postanawia wyruszyć w podróż, aby go odnaleźć. O jego niezwykłych przygodach, ciekawych postaciach, które spotkał na swej drodze oraz o tym, dlaczego warto nie poddawać się i zawsze mieć nadzieję widzowie będą mogli przekonać się już niebawem.

W październiku w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży rozpocznie się realizacja zadania infrastrukturalnego, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miejski w Łomży. W jego ramach w całym budynku zostanie wymieniona stolarka okienno-drzwiowa, co wpłynie na podniesienie estetyki oraz funkcjonalności, poprawienie izolacji termicznej, komfortu użytkowników oraz obniżenie kosztów za energię. Wykonanie tego przedsięwzięcia związane jest jednak z pracami, które uniemożliwiają prowadzenie standardowej działalności, dlatego na czas remontu zrezygnowano ze spektakli w siedzibie, a zintensyfikowana zostanie działalność objazdowa. Poza spektaklami m. in. w Kolnie, Szczytnie, Białej Podlaskiej, Wysokiem-Mazowieckiem czy Mrągowie zespół wyjedzie również do gościnnych Solecznik na Litwie z uwielbianym „Kariusem i Baktusem” oraz weźmie udział w 29. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek, organizowanych przez Teatr Baj Pomorski z Torunia, gdzie zaprezentuje spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”.

Warto też wspomnieć, że 10 i 11 listopada planowana jest realizacja drugiej części projektu „Teatr w drodze” z programu grantowego Kultura Dostępna, w ramach której teatr zaproponuje czytanie performatywne „Ścieżki obok drogi” Kazimiery Iłłakowiczówny mieszkańcom Łomży i Zambrowa podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości.

W tym sezonie, pod koniec grudnia zostanie wznowiony również spektakl „Magiczny sklep”, który po ośmiu latach od premiery wróci na scenę. To propozycja dla nieco starszej widowni - poetycka opowieść, która przenosi w świat iluzji, fantazji i wyobraźni. Jest jednocześnie podróżą dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów i marzeń sennych.