Dobór opon zimowych do samochodu

Sezon zimowy to dość trudny okres zarówno dla kierowców pojazdów, jak też ich samochodów. We znaki dają się między innymi silne mrozy powodujące rozładowanie akumulatorów i inne problemy techniczne. Drugą zimową bolączką kierowców są niesprzyjające warunki drogowe.

Trasy są pokryte bowiem lodem i śniegiem, więc znacznie pogarszają przyczepność i sprawiają, że droga hamowania jest dłuższa. Mają też negatywny wpływ na stabilność prowadzenia auta, ruszania z miejsca i wykonywania wielu innych manewrów. W związku z tym rozsądne jest zainwestowanie w wysokiej jakości opony zimowe. Posiadają one wzór bieżnika i mieszankę gumową przystosowaną do nawet bardzo trudnych warunków sezonu zimowego.

Czym się kierować wybierając ogumienie zimowe do samochodu?

Kwestią podstawową jest oczywiście wybór rodzaju i rozmiaru opon, które pasują na dane felgi i do konkretnych rodzajów samochodów. Poza tym w oponach zimowych ważna jest stosowna rzeźba bieżnika. W porządnych oponach zimowych producenci stosują liczne nacięcia, rowki i specjalny kształt klocków. Dzięki temu opony dobrze trzymają się nawet śliskiego podłoża ułatwiając ruszanie z miejsca, przyspieszanie i wykonywanie różnych manewrów.

Bardzo istotną sprawą jest też zwrócenie uwagi na mieszankę gumową opon przeznaczonych na zimę. Takie materiał powinien być odpowiednio elastyczny oraz dopasowywać się do zróżnicowanych temperatur. Ma on wpływ na właściwości jezdne, ale ważna jest też jego odporność na różnorodne uszkodzenia i przedwczesne albo nierównomierne zużycie. Sporo informacji dotyczących opon zimowych oraz pojazdów, do których pasują, można znaleźć w sieci.

Wybierając opony zimowe, nie należy zapominać o właściwych indeksach prędkości i nośności. Parametry te informują o maksymalnej prędkości oraz obciążeniu wytrzymywanym przez dane opony. Wartości te powinny być takie same albo lepsze w porównaniu z indeksami zalecanymi przez producenta pojazdu. Ma to istotny wpływ na parametry jezdne oraz ogólną trwałość ogumienia.

Przykłady opon zimowych, które są godne polecenia

Rzecz jasna na rynku ogumienia dostępnych jest wiele koncernów oferujących opony klasy ekonomicznej (do tej grupy zaliczają się na przykład opony chińskie), średniej oraz premium. Każdy ma możliwość odszukania i zakupu ogumienia dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Wśród godnych uwagi opon zimowych znajduje się wiele ciekawych modeli, takich jak między innymi:

  • Vredestein Wintrac Xtreme S - są to opony oferujące doskonałą przyczepność na różnych typach nawierzchni zimowej. Charakteryzują się też niskim hałasem generowanym w czasie pracy. Takie parametry przekładają się więc nie tylko na odpowiedni poziom bezpieczeństwa jazdy, ale również na wysoki komfort podróżowania.
  • Matador MP54 Sibir Snow - jest to godny uwagi przedstawiciel klasy średniej. Poza zoptymalizowanymi parametrami zimowymi, opony te charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Są one w stanie spełnić wymagania większości właścicieli pojazdów klasy miejskiej, kompaktowej, średniej, a nawet wyższej.
  • Viking WinTech - jest to ogumienie klasy ekonomicznej zyskujące wiele pozytywnych ocen i recenzji użytkowników. Model ten zapewnia stabilne prowadzenie i bezpieczną drogę hamowania w warunkach zimowych. Jest to niedrogi i dobry wybór szczególnie dla mniejszych pojazdów, których kierowcy preferują umiarkowany styl jazdy.

Oczywiście na rynku można znaleźć opony wielu innych bardziej czy też mniej znanych producentów. Spore zróżnicowanie w zakresie parametrów i rozmiarów sprawia, że każdy znajdzie ogumienie dopasowane do konkretnych wymagań.